<>

عبد منیب

عبد منیب

سلام
محسن توکلی دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث هستم.
این وبلاگ به منظور خدمتی به اهل ایمان و عمل و در راستای نشر معارف بلند اسلام عزیز منتشر شده است. مطالب را با موضوعاتی که در پایین این صفحه مشخص شده آورده ام و قصدم این است که از انتشار مطالبی که خود فهم نکرده ام و همچنین مطالب سایر نویسندگان حتی الامکان خودداری کنم و در واقع به نوبه خود به تولید اثر بپردازم و در صورت نقل مطلب از جایی، مأخذ را ذکر کنم. لطفا مرا از نظرات خویش بهره مند سازید.

آخرین نظرات

به نام خدا

سلام

من محسن توکلی دانشجوی دکتری رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصفهان هستم. اهل اصفهانم. مسلمان و محب اهل بیت پیامبر اکرم(ع) هستم.  تخصصم در زمینه علوم قرآن و حدیث به ویژه زبان عربی و قرائت و تجوید است.

این اضافات را هم به درخواست دوستم می نویسم:

متولد اول اسفند 1363 هستم.
متاهلم و صاحب فرزند.

دارای دیپلم علوم تجربی از دبیرستان آیت الله ادیب اصفهان می باشم.

مدرک کارشناسی را در رشته تفسیر قرآن کریم از دانشکده علوم قرآنی قم دریافت کردم و موضوع پایان نامه ام ترجمه و تحقیق کتاب التغنی بالقرآن لبیب السعید مصری با موضوع قرائت قرآن(بررسی تاریخی و فقهی) بوده است.

دوره ارشد را در رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصفهان گذراندم. موضوع پایان نامه ام در این مقطع معناشناسی نحوی إنّ و أنّ در قرآن کریم بوده است.

چند مقاله با موضوع قصص قرآن، زبانشناسی و آموزش زبان عربی دارم.

 کتابی در زمینه آموزش مکالمه عربی دارم که پوستر آن را در سایت قرار داده ام.

تا کنون اساتید خوبی در قرائت و تجوید داشته ام که به ترتیب فیض بردن از محضرشان برای آشنایی دوستان با برخی استادان قرائت قرآن در اصفهان و قم در اینجا معرفی می کنم:

استاد حسن غزالی: روانخوانی و تجوید، به مدت 3 ماه

استاد مرتضی بشیری: تجوید و صوت و لحن، به مدت 2 سال

دکتر مسعود نیکدستی: قرائت تخصصی، به مدت 3 ماه

استاد مصطفی آتشکار: تجوید تکمیلی، به مدت 3 ماه

(متأسفانه تصویری از ایشان در فضای وب نیافتم)

استاد محسن صیاف زاده: قرائت و تجوید و وقف و ابتدا، به مدت 1 سال

استاد محمد رضا شهیدی پور: آموزش نغمات قرآن و تجوید، به مدت 1 سال

دکتر محمد رضا حاجی اسماعیلی: وقف و ابتدا و علم قرائات، به مدت 6 ماه

دکتر محمد رضا ستوده نیا: تجوید و علم قرائات، به مدت 6 ماه

نظرات  (۱۲)

۰۷ بهمن ۹۲ ، ۱۰:۴۸ محمدرضا جعفری
پاینده و موفق باشید استاد توکلی
۰۷ بهمن ۹۲ ، ۲۲:۰۵ دوست قدیمی
سلام حاج محسن
از دیدن عکسهات به یاد خاطرات دانشکده علوم قرآنی قم افتادم
فکر کنم حدود هفت سالی هست که ما همدیگر رو ندیدیم
ان شائ الله که همیشه موفق باشی
اگر عمری بود باز هم به وبلاگت سر می زنم
التماس دعا
پاسخ:
به نام خدا
سلام عزیز
اگه اشتباه نکنم شما آقا مجید هستی تعبیر حاج محسن مخصوص شما بود. متشکرم که به وبلاگم سر زدید. ان شاء الله با راهنمایی شما بهتر از این شود
موفق باشید
محسن
۰۱ اسفند ۹۲ ، ۱۵:۱۶ مرتضی شایان
سلام و ارادت فراوان
خیلی کم درباره خودت نوشتی
یه کم بیشتر بنویس
پاسخ:

سلام آقا مرتضی

ان شاء الله، البته در بخش دلنوشته ها فکر کنم معرفی شده ام. حقیقتش این بخش درباره بنده و دلنوشته ها را صرفا به این جهت قرار داده ام که خواننده فکر نکنه با یک ربات در ارتباطه که بدون احساس و اینکه گذشته ای داشته باشه داره مینویسه و ان شاء الله در هدف مقدسی که داره موثر تر باشه.

یا محسن قد اتاک المسیء .....
پاسخ:

أنت العلی العظیم، یا صاحب کل غریب، یا مونس کل وحید

سلام دکتر
آدرس وبلاگ از آمون گرفتم.
خیلی وبلاگ باحالی داری
مارو هم دعا کن.

پاسخ:
سلام آقا سعید
شما آقا سعید شوش دانیال هستید؟
خودتون باحالید
التماس دعا
۲۰ خرداد ۹۳ ، ۱۷:۵۹ احسان مهدیان فر

سلام استاد عزیز انصافا دلمون برات تنگ شده

برای اینجانب حقیر و سرپا تقصیر بعداز نماز شباتون حتما دعا کن استاد

حقیقتا هر وقت شمارو سرکلاس میدیدم دل پرآشوب ما آرام میگرفت استاد

ما فران اموز ساختمان بصیرت بودیم هیچ وقت مارو یادت نره استاد فقط یک نصیحت اخلاقی به ما بگو

دعا یادت نره التماس دعا ارادتمند شما مهدیان فر

پاسخ:
سلام آقا احسان عزیزم
بنده همه هم کلاسیهای قرآنیم را چه در گذشته و چه اکنون دوست دارم و دعاگوی همه آنها هستم و شدیدا به دعای آنها محتاجم. آی پی شما ظاهرا مال نیشابوره. متآسفانه یادم نمیاد با شما کجا کلاس داشتم. لطفا شماره تماستون رو به طور خصوصی در نظرات قرار دهید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیرم. نصیحت به معنی خیرخواهی هم چشم. چند روز پیش از آیت الله بهجت(ره) کلیپی دیدم که طلبه ای از ایشون سوال کرد: اینکه می فرمایید اگه کسی همه نمازهاش اول وقت باشه به درجات بالا می رسه، منظور نماز با حضور قلبه؟ ایشون کلامی به این مضمون فرمودند: خیر، نماز با حضور قلب که از او ساخته نیست چون اگه کسی نمازش با حضور قلب باشه که به درجات رسیده. اگه کسی نمازهاش رو اول وقت بخونه خود به خود به درجات می رسه.
۲۱ خرداد ۹۳ ، ۱۶:۴۱ احسان مهدیان فر

سلام استاد عزیزم اول خودم معرفی کنم حتما یادتون بیاد استاد ما دوره یک دوره تکمیلی روخوانی و تجوید بودیم. دوره بچه های  ساختمان بصیرت دوره ما دو هفته پیش به پایان رسید ارشد قرانی اقای بقال بود ارشد کلاس اقای چمنگرد بود و شلوغ کلاس صادق ولایتی بود منم احسان مهدیان فر مشهد- شهرستان سبزوار بودم استاد

استاد ای کاش یک راهی بود من همیشه شاگرد کلاس شما بودم اگه اینطور بود مطمینم آخرت من گناهکار آباد میشد استاد خیلی دوست دارم باهاتون درد و دل کنم ولی ای کاش طوری بود که فقط خدا و شما و من میفهمیدیم. استاد تو زندگی هنوز خیلی کمبود دارم خیلی جاها لنگ میزنم. سعی میکنم هر شب یک جریان براتون بگم استاد

فقط دعا یادت نره استاد

پاسخ:
سلام دوست عزیزم
احتمال دادم شما بنده را با استاد محسن صیاف زاده اشتباه گرفته باشید لذا با ایشون تماس گرفتم و مطمئن شدم و سلام شما رو به همراه پیامهاتون به ایشون رسوندم. بنده همانطور که در این صفحه نوشته ام محسن توکلی هستم یعنی همون کسی که در عکسهای بالا کنار استاد صیاف زاده است. بقیه عکس ها نیز سایر اساتید بنده هستند. ولی حقیقتا کلاس های استاد محسن صیاف زاده کلاس های خاطره انگیز و دوست داشتنی بود. به هر حال از آشنایی با شما که عاشق قرآن هستید خوشوقت و مسرور شدم.
التماس دعا 
۲۳ خرداد ۹۳ ، ۱۷:۱۱ محسن توکلی

سلام آقا احسان عزیز

پیام محبت آمیز شما بهم رسید. متأسفانه به اشتباه حذف شد. پیامکی برایتان ارسال کردم.

دعاگویم، التماس دعا.

۱۱ مرداد ۹۳ ، ۰۰:۳۸ مریم فتحعلیان
سلام آقای توکلی خدا قوت
من خیلی اتفاقی با وبلاگتون آشنا شدم و از بسیار بهره بردم . خدا خیرتان دهدمطالب جالب توجه ای در آن در مورد قرآن و ادبیات عرب قرار داده بودید. خواهشمندم برای ارتقای سطح تجوید راهنمایی هایی ارائه فرمایین .هم چچنین زبان عربی رو چگونه میشه یاد گرفت؟کتابتونو چگونه میشه تهیه و خریداری کرد؟ محبت کنین انتشاراتشو بگین
همیشه سلامت و سرافراز و سعادتمند باشید
یاحق
پاسخ:
سرکار خانم فتحعلیان سلام علیکم
برای تجوید جزوه ای را در این وبلاگ قرار دادم که فکر می کنم تجوید کاربردی نظری همین باشد و بس، لذا اگر بتوانید همین موارد را عملیاتی کنید فکر کنم تجوید شما کامل می شود. چیزی که هست عملیاتی کردن آن کمی کار می برد و نیاز به تمرین و تکرار دارد. حقیقت این است که تا به قصد یاد گرفتن لهجه، کسی به عربی سخن نگوید تجویدش کامل نمی شود. سخن گفتن نه اینکه حتما مکالمه بداند بلکه همین آیات قرآن و جملات عربی را به لهجه عربی انسان دائما با صدای بلند بخواند. اگر تا حدودی تجوید می دانید تدریس قرائت قرآن به شما در یادگیری تجوید بهتر کمک می کند. می توانید همین جزوه بنده را چند دوره در مسجد یا یک کانون فرهنگی تدریس کنید. گوش دادن به تلاوتها به طور دائم و تقلید و تکرار برخی عبارات قاری نیز اثر ویژه ای دارد. در مورد زبان عربی همچون سایر زبان ها باید قواعد کاربردی زبان را که حدود 50 قاعده است بدانید و همراه هر قاعده جملاتی را از بر کنید و کم کم داستان بخوانید. از مجلات و شبکه های عربی کمک بگیرید و از همه مهمتر با خودتان یا شخص دیگری به عربی سخن بگویید. قدم اول در یادگیری هر زبانی نترسیدن و در واقع خجالت نکشیدن از تکلم به آن زبان است. بگذارید دیگران هر چه می خواهند بگویند شما به عربی سخن بگویید و در این زمینه حرف بقیه را به شوخی بگیرید و شما هم با آنها شوخی کنید.
کتاب بنده انتشارات همای رحمت اصفهان است. اگر اصفهان تشریف دارید کتاب و لوح فشرده آن را از کتابفروشی جهاد دانشگاهی دانشگاه اصفهان تهیه کنید. اگر در شهر دیگری هستید بفرمایید تا برایتان ارسال  کنم. ضمنا از فردا یک سری کلاس مکالمه عربی در دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان آغاز می شود دوست داشتید می توانید در این کلاسها حاضر شوید.
۱۳ مرداد ۹۳ ، ۰۱:۳۰ مرتضی شایان
سلام محسن جان
کلاس مکالمه در چه سطحی است؟

پاسخ:
سلام علیکم
کلاس سطح عمومی داره و آشنایی با واژگان عربی وسایل و امکاناتی است که در منزل یا دانشگاه یا بیمارستان و ... در اطراف ما وجود داره و همچنین مهمترین قواعد کاربردی زبان عربی در این کلاس مرور میشه..

سلام آقای توکلی

من از هم کلاسیهای  دوران ارشد شما در اصفهان هستم. داشتم سرچ میکردم یه دفعه وبلاگ شمارو دیدم.

ازاینکه دانشجوی دکتری هستین بهتون تبریک میگم

امیدوارم که همیشه موفق و مؤید باشید.

پاسخ:

سلام بر شما

حضور شما در وبلاگ بنده موجب سرور بنده شد.

از خدای متعال برای حضرتعالی و سایر همکلاسی ها آرزوی توفیق دارم.

۱۸ شهریور ۹۴ ، ۰۱:۲۳ مصطفی دلاوری
سلام اقا محسن خوبید خیلی خوشحالم که در این سنگر علم و دانش درحال فعالیت و تلاش هستید . منم الان معلم ابتدایی ام . نمیدونی که چه کیفی داره وقتی بچه ها قران خوندن رو ازت یاد میگیرن. اینا رو با هیچی عوض نمیکنم و برای شما و بچه های دانشکده علوم قرآنی ارزوی موفقیت و سربلندی  می نمایم.

پاسخ:
سلام و ارادت، خیلی خوشحال شدم هم از حضورتون و هم از اینکه معلم قرآنید. همین طوره که فرمودید و معلمی قرآن رو با هیچی نمیشه عوض کرد. التماس دعای خیر و آرزوی سربلندی برای شما و همه دوستان دارم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">