<>

عبد منیب

عبد منیب

سلام
محسن توکلی دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث هستم.
این وبلاگ به منظور خدمتی به اهل ایمان و عمل و در راستای نشر معارف بلند اسلام عزیز منتشر شده است. مطالب را با موضوعاتی که در پایین این صفحه مشخص شده آورده ام و قصدم این است که از انتشار مطالبی که خود فهم نکرده ام و همچنین مطالب سایر نویسندگان حتی الامکان خودداری کنم و در واقع به نوبه خود به تولید اثر بپردازم و در صورت نقل مطلب از جایی، مأخذ را ذکر کنم. لطفا مرا از نظرات خویش بهره مند سازید.

آخرین نظرات

۸ مطلب در مهر ۱۳۹۴ ثبت شده است

۰ نظر ۲۷ مهر ۹۴ ، ۲۱:۵۴
محسن توکلی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ أَعِدُّوا لَهُم مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ؛ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ الله وَ عَدُوَّکُمْ، وَ آخَرینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ، الله یَعْلَمُهُمْ، وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ (الآنفال/60)

ترجمه: هر نیرویى در قدرت دارید، براى مقابله با آنها [دشمنان‏]، آماده سازید! و (همچنین) اسبهاى ورزیده (براى میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید! و (همچنین) گروه دیگرى غیر از اینها را، که شما نمى ‏شناسید و خدا آنها را مى ‏شناسد! و هر چه در راه خدا (و تقویت بنیه دفاعى اسلام) انفاق کنید، بطور کامل به شما بازگردانده مى‏ شود، و به شما ستم نخواهد شد!

فیلم

۰ نظر ۲۵ مهر ۹۴ ، ۱۱:۳۸
محسن توکلی

۰ نظر ۲۰ مهر ۹۴ ، ۱۶:۱۹
محسن توکلی

۰ نظر ۲۰ مهر ۹۴ ، ۱۵:۵۹
محسن توکلی

 

به نام خدا

در پی حادثه غم بار منا، احمد مطر، شاعر معاصر عراقی، قصیده ای را سروده است که به نظرم زیباست. این شعر را همراه با ترجمه برای شما اینجا قرار می دهم:

ألفُ رُوحٍ أُزهِقَتْ                                هزار روح از بدن خارج شدند

ذابوا ... فلا مَن یُخبِرُ القِصّةَ                  رنج کشیدند ... وکسی نیست که این قصه را حکایت کند

أوْ یسمعُ أقوالَ الشّهودْ                       یا سخنان شاهدان را بشنود

ربّما کانوا بقایا قومِ عادٍ                        چه بسا باقیمانده قوم عاد بودند

أُهلِکوا بِالرّیحِ                                    که با باد نابود شدند

أوْ قومِ ثمودْ!!                                     یا باقیمانده قوم ثمود!!

وَ لأجلِ المَوکبِ المَلعونِ                       و به خاطر آن کاروان لعنتی (آل سعود)

فَلیسقطْ أبی فی زَحمةِ الحَجِّ قَتیلا         باید پدرم در ازدحام حج کشته شود

ولْتَعُدْ اُمّی إلی لطمِ الخُدود                  و مادرم صورت بخراشد

اسْمعُوها جُملةً اَقومُ قِیلا :                   این جمله را بشنوید که بهترین سخن است:

اتْرُکوا إِبلِیسَ یَرتاحُ قَلیلا                        ابلیس را رها کنید تا کمی استراحت کند

وارْجُموا آلَ سَعُودْ !!                            وآل سعود را سنگباران کنید!


۰ نظر ۱۴ مهر ۹۴ ، ۱۳:۰۶
محسن توکلی

به نام خدا

   مسلما برای اثبات جانشینی امیر المومنین علی (علیه السلام) بعد از پیامبر اعظم محمد(صلی الله علیه و آله) از همان ابتدای بعثت و بلکه پیش از آن نشانه های فراوانی در قرآن کریم، احادیث اسلامی و تاریخ وجود دارد، اما حادثه غدیر با مشخص بودن سال، روز و حتی مکان حادثه یعنی هجدهم ذی الحجة سال دهم هجری در مکانی به نام غدیر خم و با وجود چنان جمعیت بزرگی که همه شاهد واقعه بوده اند آنچنان در قرآن کریم، احادیث و تاریخ نمود دارد که جای هیچ شک و شبهه ای برای کسی که بخواهد حقیقت را بداند باقی نمی ماند، پس در خانه اگر کس است یک حرف بس است.

۰ نظر ۱۱ مهر ۹۴ ، ۱۰:۲۵
محسن توکلی

به نام خدا

لینک کلیپ لمسِ ظریفِ شیطان را که کاری از شبکه خبری فارس است به پاس حرمت خون همه شهیدانی که جان خویش را بابت عزت و سربلندی ایران اسلامی دادند و برای اعتراض به سیاست خارجی ضعیف و اشتباه دولت یازدهم اینجا قرار می دهم.

۰ نظر ۰۹ مهر ۹۴ ، ۱۳:۳۲
محسن توکلی

ضمن عرض تسلیت به همه امت اسلام به ویژه حضرت بقیة الله الأعظم (عجّل الله فی ظهوره الشریف) و امام خامنه اى (مدّ ظله العالی)، سخنرانی ایشان را در ابتدای درس خارج فقه امروز (94/7/5)  مرور می کنیم:

بسم‌ الله‌ الرّحمن‌ الرّحیم‌

 بعد از تعطیلی طولانی، امروز مباحثه‌ی خودمان را شروع میکنیم؛ لکن دلهای ما پر از اندوه و پر از غم است به‌خاطر این حادثه‌ی تلخی که در منا اتّفاق افتاد و به‌ معنای واقعی کلمه عید را عزا کرد. هر سال در موسم حج، مثل این روزهایی که اعمال حج و مناسک حج تمام شده است، کشور در یک شادی عمومی قرار دارد؛ حاجی‌ها بر می گردند، خانواده‌ها خوشحالند؛ پدرانشان، فرزندانشان، همسرانشان می‌آیند؛ خانواده‌ها خوشحالی می کنند که [حاجیانشان‌] آمدند، حج گزاشتند، موفّق شدند. هر سال این‌جور است؛ اوقات شادی است. امسال این اوقات شادی تبدیل شده به اوقات غم. در بسیاری از استانهای کشور، عدد کشته‌شدگان و جانباختگان بالا است و جنازه‌ها را باید بیاورند؛ دلها واقعاً در این ایّام داغدار است. خب انسان نمیتواند لحظه‌ای خود را از این غم فارغ بداند و دائم در این چندروزه این غم در دلهای ما و دیگران سنگینی می کند. آنچه حالا نتیجه باید گرفت، این است که مسئولیّت این حادثه‌ی سنگین و این فاجعه‌ی بزرگ بر دوش حکّام عربستان است؛ باید مسئولیّتشان را قبول کنند نسبت به این قضیّه، اینکه فرافکنی کنند و دائم این [و آن‌] را متّهم کنند و مدام خودشان از خودشان تعریف کنند کارهایی نیست که به جایی برسد؛ این فعّالیّتهای عقیمی است. بالاخره دنیای اسلام سؤال دارد. بیش از هزار کشته از کشورهای مختلف اسلامی در یک حادثه‌ای، شوخی است؟ از کشور ما هم خدا میداند چند صد کشته! حالا مفقودین هنوز معلوم نیست کجا هستند؛ ممکن است عدّه‌ی بسیاری از اینها [جزو] جان‌باختگان باشند. چند صد کشته در یک حادثه -حادثه‌ی حج- چیز کوچکی است؟ شوخی است؟ دنیای اسلام باید برای این فکر کند؛ و اوّلین مطلب هم همین است که سعودی‌ها باید بپذیرند مسئولیّت خودشان را، و به لوازم این پذیرشِ مسئولیّت باید عمل بشود. اینکه به جای عذرخواهی از امّت اسلامی و به جای عذرخواهی از خانواده‌ها، شروع کنند مدام همین‌طور حرف زدن به این و آن و متّهم کردن و مانند اینها، راه به جایی نخواهد برد و ملّتها به‌طور جدّی دنبال میکنند؛ این قضیّه فراموش نخواهد شد. امیدواریم ان‌ شاء الله خداوند خیرْ مقدّر کند.

گزارش این حادثه را از زبان حمید شاکر نژاد از قاریان شهر مشهد مقدس و شاهد عینی حادثه بشنوید.

۰ نظر ۰۵ مهر ۹۴ ، ۲۰:۵۴
محسن توکلی