<>

عبد منیب

عبد منیب

سلام
محسن توکلی دانشجوی رشته علوم قرآن و حدیث هستم.
این وبلاگ به منظور خدمتی به اهل ایمان و عمل و در راستای نشر معارف بلند اسلام عزیز منتشر شده است. مطالب را با موضوعاتی که در پایین این صفحه مشخص شده آورده ام و قصدم این است که از انتشار مطالبی که خود فهم نکرده ام و همچنین مطالب سایر نویسندگان حتی الامکان خودداری کنم و در واقع به نوبه خود به تولید اثر بپردازم و در صورت نقل مطلب از جایی، مأخذ را ذکر کنم. لطفا مرا از نظرات خویش بهره مند سازید.

آخرین نظرات

تک جنسیتی بودن دانشگاه

سه شنبه, ۸ بهمن ۱۳۹۲، ۰۵:۰۸ ب.ظ

به نام خدا

   وقتی در میان خاطراتم سیر می کنم دانشکده علوم قرآنی قم و خاطراتی که از اساتید و دوستانم در آن دانشکده دارم خیلی پر رنگ میشه. من کارشناسی را در آن دانشکده که البته الآن دانشگاه علوم قرآنی نام گرفته، گذراندم. با اینکه دانشگاه کم امکانات و تقریبا گمی بود اما چند تا ویژگی خوب داشت که باعث می شد ما از بقیه دانشجوها در دانشگاه های مهم کشور نه تنها عقب نمونیم بلکه جلو هم بیفتیم. یکی، موقعیت دانشکده بود که در شهر قم واقع شده بود و یکی هم تک جنسیتی بودن دانشکده بود. البته خواهران هم اونجا درس می خوندند ولی کلاس ها جدا بود و این باعث می شد تا دانشجوها و استادها بهتر بتونند رابطه داشته باشند و فضای با نشاطی در کلاس بود و فکر و ذهن بچه ها هم عموما درس بود. در صورتی که من الآن دانشگاه اصفهانم با اینکه امکانات اینجا خیلی بیشتره اما نشاط اون دانشکده را نداره که من فکر میکنم یک علتش همینه و هر وقت بحث از تک جنسیتی شدن دانشگاه ها میشه من بدون اینکه بگم فلان دانشگاه در آمریکا این کار را کرد و وضعیت تحصیل دانشجوها بهتر شد تجربه خودم را به یاد میارم و جزء موافقان این بحثم.

عکس زیر در جشن فارغ التحصیلی ورودی های 82 گرفته شده که همه، همکلاسی ها و اساتید و مسئولان دانشکده اند.

هر چند کیفیت عکس پایینه اما بد نیست چند نفر را از گل عکس معرفی کنم.

در وسط عکس دو تا کت و شلواری هستند که بینشان دو تا ملبس به لباس روحانیتند. اینها به ترتیب از راست به چپ استاد محسن صیاف زاده استاد قرائت و تجوید، سپس استاد مجید حیدری فر استاد روش شناسی تفسیر و صاحب کتابی در این زمینه، دکتر علی احمد ناصح رئیس دانشکده در آن زمان و استاد ابوالفضل بهرام پور استاد تفسیر و صاحب تفسیر نسیم حیات قرار دارند. یادش بخیر از اینجا به همشون سلام میکنم.  

نظرات  (۵۱)

خوش به حالتون چه رشته ی لذت بخشی .
منم با نظر شما موافقم ولی بستگی به جو کلاس هم داره.ما که هم در دوره کارشناسی و هم ارشد با اینکه مختلط بود اصلا اذیت نمیشدیم چون خداراشکر همه بچه های خوبی بودن.
پاسخ:
به نام خدا
بله این هم هست ولی اصلا بحث اذیت شدن نیست وگرنه دانشجویان الهیات معمولا بی آزارند ولی وقتی کلاس تک جنسیتی باشه نوع شوخی ها، نشست و برخاستها، شیوه تدریس اساتید و ..همه متفاوت میشه
۱۰ بهمن ۹۲ ، ۱۰:۵۹ مرتضی شایان

با سلام خدمت دوست عزیزم

نظر همه افراد محترم است اما من معتقدم که کلاس تکجنسیتی در دانشگاه  حداقل در دوره تحصیلات تکمیلی توهین یه شعور شخص دانشجو است. اما این را هم قبول دارم که معضلاتی نیز در دانشگاه ها وجود دارد.حالا اینکه فلان دانشگاه در آمریکا این کار را کرده، درست و خیلی خوب ،اما در کشور ما فقط چیزهایی را که مسئولان دوست دارند ببینند، دیده می شود. منظورم خدایی نکرده شما نیستید چرا که ما تقریبا مدت 10 سالی است که همدیگر را می شناسیم.

شاید با خواندن این پست یاد حرف یک بسیجی تند رو  در خوابگاه دانشگاه یزد افتادم که شرم دارم از گفتن حرف های آن شخص. ما باید ریشه را درست کنیم کماکان که باید به ساقه و شاخه و برگ هم توجه کنیم.

پاسخ:

به نام خدا

دوست عزیزم سلام

توهین به شعور دانشجو وقتی است که دانشگاه تک جنسیتی نباشد و مسئولان دانشگاه یا استادان یا کسان دیگری هی بخواهند اختلاط بین دختر و پسر پیش نیاید اما فکر نمی کنم اگه از اول دانشگاه تک جنسیتی باشد توهینی به کسی باشد. در مورد بسیجی تندرو یا کارهایی که مسئولان می کنند هم ربطی به این مسئله نداره و جای خود قابل بحث است. من فکر می کنم درست کردن ریشه در این مسئله جدا کردن دانشگاهها از نظر جنسیتند. هر چند با  وضعی که ما داریم در بعضی رشته ها مثل الهیات خو به خود دانشگاه تک جنسیتی منظورم دخترانه شده است. 

به هر حال متشکرم آقا مرتضی به خاطر نظردادنت.   

۱۰ بهمن ۹۲ ، ۱۷:۲۸ مرتضی شایان
دوست عزیز و گرامی
سلام
من گفتم که "کلاس تکجنسیتی در دانشگاه  حداقل در دوره تحصیلات تکمیلی توهین یه شعور شخص دانشجو است" نه اینکه گفته باشم در دوره کارشناسی.
اولا کسی که به دوره تحصیلات تکمیلی رفته است قطغا هدفش درس خواندن است نه اینکه به قول مسئولان (؟) اختلاط بی مورد با جنس مخالف باشد یا چیز دیگر.اما این را هم مدنظر دارم که مواردی هم در این دوره ها اتفاق می افتد.
دوما قطعا کسی که وارد دوره تحصیلات تکمیلی شده است حداقل دارای سن 22 تمام است و با توجه به اینکه فهم و آگاهی اش نسبت به یک شخص دیپلم که تازه وارد دانشگاه شده است بیشتر است،فکر نمی کنم که هدفی غیر از تحصیل داشته باشد.
حالا اگر دانشگاه هم تکجنسیتی شد: 
یک زمان است که همه ورودی ها از یک جنس هستند که این مورد مشکلی ندارد اما یک زمان است که ورودی ها متفاوت اند، که در بیشتر درس های عمومی و بسیاری از درس های تخصصی لیسانس این کار را انجام داده اند. حالا آمار اختلاط دختر و پسر کمتر شده است؟
اگر واقعا مشکل دانشگاه ما این است،پس الان باید عربستان سعودی باید بهترین دانشجو ها را داشته باشد .آیا واقعا چنین است ؟ جواب این است که باید گفت : خاک بر سر عربستان کنند . با این همه سختگیری و فشار، فساد اخلاقی و جنسی در عربستان بیداد میکند.
هر کار یک سری معیب و یک سری محاسن دارد،ایا غالب قشر لیسانس در دانشگاه هدفشان اختلاط با جنس مخالف است؟
در مورد اینکه گفتید کارهایی که مسئولان میکنند به این موضوع مربوط نیست:
بنده هم این موضوع را قبول دارم و نگفتم که مربوط به بحث شما است. اما اینکه فلان مسئول بگوید یک دانشگاه در آمریکا این کار را کرده است، نتیجه گرفته، پس ما هم انجام دهیم، چرا ما کارهای بسیار خوب دیگری که در  آمریکا انجام می شود را نمیبینیم و هرچه که در راستای اهداف ما است را میبینیم؟
شما گفتید که : "من فکر می کنم درست کردن ریشه در این مسئله جدا کردن دانشگاهها از نظر جنسیتند"
فکر نمی کنید که درست کردن ریشه ، تغییر ارزش های اشتباه جایگزین کردن ارزش صحیح و درست نزد افراد باشد. اگر  مسئله جدا کردن دانشگاهها از نظر جنسیت  است ،حالا اگر کسی هم بخواهد با دختری اختلاط کند که با فناوری های امروز هزار راه دیگر دارد.
اگر موضوع هم این باشد که مختلط بودن کلاس باعث پرت شدن حواس برادران در کلاس می شود ،فعلا که تمامی برادران در ردیف های جلو می نشینند.
دادا حالا دیگه رشته الهیات از اسمش مشخصه که مثل یک حوزه می ماند.پس اگر تفکیک می کنند به خاطر حفظ اسم رشتتون است
از دست من ناراحت نشی چراکه ما در کشوری زندگی می کنیم که افراد در بیان نظرات و عقاید خود آزاد هستند و نظر هرکس محترم شمرده میشود.
ما در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنیم.

پاسخ:

سلام

1- کارشناسی و کارشناسی ارشد نداره، بحث دختر و پسره که ویژگیهای روحی و جسمی متفاوت دارند چه 22 ساله باشند یا 30 ساله یا کمتر یا بیشتر. پسره 14 آورده داره با دمش گردو میشکنه دختره 18 آورده داره مثل بارون گریه میکنه. ضمنا بحث فقط اختلاط دختر و پسر نا محرم نیست بحث کیفیت آموزش است و این یک مسأله علمی است. مسأله نظر شخصی نیست که من موافق باشم یا نباشم. بله این همه کلاس در دانشگاه ها مختلطند و از نظر اخلاقی هیچ مشکلی هم پیش نمیاد.

2- مشکل دانشگاههای ما فقط این نیست بلکه در مقابل مشکلات دیگر خیلی هم کوچک است، بلکه من گفتم در این مسأله یعنی در بحث اینکه دو جنسیتی باشد یا تک جنسیتی. یعنی شمایید و این سوال، کدام را انتخاب می کنید؟! طبعا اگر هدف، درس است، یا این است که برایتان فرقی ندارد و یا اینکه می گویید تک جنسیتی باشد بهتر است.

3- من از هیچ نظری ناراحت نمیشم بلکه خوشحال میشم که اهل فکرید و نظر میدید اما برای اینکه سنت اشتباه گذاشته نشه میگم و هیچ ربطی البته به بحث نداره و اینکه به نظر میرسد هر نظری محترم نیست. نظری که علمی و منطقی باشه محترم است والا اگر مثلا کسی نظر چرتی داد به نظر شما محترم است؟!

البته باز میگم منظورم نظر شما نیست شما که الحمد لله خوب بحث میکنید.

موفق باشید

محسن

۱۱ بهمن ۹۲ ، ۰۰:۰۱ دوست قدیمی
سلام حاج محسن
خدائیش با این عکست منو به یاد خیلی از خاطرات خوش انداختی
در مورد بحث جدا بودن کلاس خواهران و برادران در دانشگاه هم تقریبا با نظر شما موافقم
اما باید امکانات و دستاوردها رو هم در نظر داشت
شما هیچ فکر کردید با رخ دادن چنین تفکیکی چقدر هزینه باید اضافه شه؟ چند هزار نیروی جدید باید استخدام بشه؟ و حالا با این وضعیت دستاوردهای این طرح به میزان هزینه ای اون ارزش داره؟ اگر ما در کلاس مختلط هزینه های تفکیک کلاس ها رو صرف تحقیق و پژوهش کنیم بهتر نیست؟ بهتره این نکته رو هم بگم دختر و پسر در دانشگاه هر چند کلاسشون هم جدا باشه در صورتی که بخوان با هم رابطه داشته باشن جدائی کلاسها مانع از این کار نیست.
مطالب دیگه ای هم هست که ان شائ الله اگر وقت بود بعدا
ولی در کل نباید به این طرح نگاه سیاسی و حزبی یا القای اجبار کردن مردم به انجام کاری بشه
پاسخ:

سلام عزیز، دلم هواتو کرد.

بله اون بحث دیگه ای است. اما من دیدم وقتی این بحث مطرح میشه بعضی با اصل بحث مخالفند نه اینکه این کار خوبه ولی فعلا شرایطش نیست. من اصل بحث را میگم و کیفیت کلاسها را. به نظر من وزارت علوم باید به جای کمیت به کیفیت بیندیشد اما الأن قضیه بر عکس است مگه ما چقدر دانشجو ببخشید مدرک جمع کن میخواهیم؟! الأن دانشجو بودن این قدر ساده شده که افراد برای فرار کارهای سخت به دانشجویی پناه می برند و آخرش هم فقط برای خودشون و جامعه هزینه دارند و هیچی از توش در نمیاد.

به هر حال سپاس فراوان، سلام به دوستان برسان.

محسن

۱۱ بهمن ۹۲ ، ۰۱:۰۹ مرتضی شایان
عزیز دل برادر سلام

اولا دلم برای اون دختری می سوزه که 18 گرفته اما باز هم گریه می کنه!!!!! چقدر این دختر باید احساساتی باشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1- اینکه میگی مساله مربوط به کیفیت آموزشه، فکر نمی کنم که در دوره های ارشد و دکتری باعث افت کیفیت آموزش بشه و خیلی ها هم اینگونه فکر می کنند.

2-نظر من اینه که دانشگاه تکجنسیتی خوب نیست ، حداقل برای دوره های ارشد و دکتری.

3-به نظر من، نظری که در آن نه توهین به کسی هست و نه توهین به اعتقادات دیگران، هرچند هم که بی ارزش از لحاظ علمی و منطقی باشه، باز محترم است، چراکه نهایت تفکر آن شخص گوینده انقدر بوده است.
 
4- شما در پاسخ نظر دوست قدیمی گفتید :  " اما الأن قضیه بر عکس است مگه ما چقدر دانشجو ببخشید مدرک جمع کن میخواهیم؟! الأن دانشجو بودن این قدر ساده شده که افراد برای فرار کارهای سخت به دانشجویی پناه می برند و آخرش هم فقط برای خودشون و جامعه هزینه دارند و هیچی از توش در نمیاد."

اولا هرچی تعداد دانشجو بیشتر بشه در وهله اول سطح سواد و آگاهی جامعه بیشتر میشه. اما من نمی دونم که مثلا برای فرار از چه کاری که سخت باشه، میشه دانشجو شد؟؟؟؟؟؟اگر چند نمونه آنرا بیان کنی خوب است.

اینکه دانشجو برای خودش هزینه داره ،به خودش مربوط است و اینکه برای جامعه هزینه داره به حکومت مربوطه. اگر بد است حکومت این کار را کرده و اگر خوب است باز حکومت این کار را کرده.پس حتما مسئولان فهیم (خیلی فهیم) حکومت ما همه جوانب را در نظر گرفته اند.
حالا باز هم ما نفهمیدیم که در عربستان با توجه به اینکه دانشگاه ها کلا جدا است،سطح علمی خیلی بالا است یا پایین؟حتما جواب این سوال را هم باید از مقامات عربستان بگیرم.

۱۱ بهمن ۹۲ ، ۰۲:۵۲ مرتضی شایان
باز هم سلام
یادم رفته بود در نظر قبلی یه چیزی را بگم.
شما در پاسخ به یکی از نظرهای من گفته بودید که مشکل دانشگاههای ما فقط این نیست بلکه در مقابل مشکلات دیگر خیلی هم کوچک است،  " . دوست من، محسن جان، عقل سلیم میگه که اول مسائل مهم تر را حل کن بعدا به مسائلی که کم اهمیت تر  اند برس.
باز هم ممنون که نظر ها را پاسخ می دهید که این نشان از  روشنفکری بالای شما است
دوست دار شما. مرتضی شایان
۱۱ بهمن ۹۲ ، ۱۲:۵۵ دوست قدیمی
با عرض سلام و ادب
به نظرم یکی دو تا نکته در مورد نظر آقا مرتضی باید گفته بشه
ببینید چاره ی بالا رفتن سطح اگاهی مردم فقط دانشگاه رفتن نیست. همه ی ما خوب میدونیم که برخی ها تازه با دانشگاه اومدن گمراه میشن تا سر به راه! ولی خب خدائیش من از تجربه ی خودم میگم که به عینه دیدم در دانشگاه چه جوونائی با چه سطح فکری پائینی به چه جاهای عالی ای رسیدن ولی خب دانشگاهشون هم مکان مناسبی برای رشد و ترقی بوده
قصدم توهین به دانشگاه خاصی نیست اما خداوکیلی با این همه توسعه گل و گشاد آموزش عالی چقدر سطح آگاهی جوون های ما بالا رفته؟
البته نباید از موضوع بحث خارج بشیم بحث ما در مورد تفکیک جنسیتی در دانشگاه است
جالبه یه جریان واقعی که چند وقت پیش در یک دانشکده تک جنسیتی مطرح شد براتون بگم
تو این دانشکده تازه تاسیس فقط خانم ها درس می خونن و یکی از خانم های دانشجو بعد از یه ترم درخواست انتقالی داده بود و دلیلش هم نبودن امکان ازدواج در دانشگاه بود!
پس ببینید دانشجو با چه انگیزه ای به دانشگاه اومده؟ حالا دیگه بالا رفتن سطح آگاهی و اندیشیدن به پیشرفت علمی که دیگه جای خودش رو داره!
اقا مرتضی همه خوب میدونیم که بسیارند از این موارد که طرف میاد برای انگیزه های کاملا غیر علمی و فقط برای کلاس گذاشتن و یه مدرک گرفتن چند سال عمرش رو تو دانشگاه تلف میکنه.
این قضیه رو هم یادم نمیره یه بار یکی از مسئولان ارشد نظام چند سال پیش به شهر ما اومده بود و در مورد همین قضیه افزایش آگاهی جوون ها با دانشگاه رفتن صحبت می کرد و می گفت هر چند جوون ما با چهار سال دانشگاه رفتن و مدرک گرفتن کاری براش پیدا نشه خب سطح فرهنگ و فهمش رفته بالا! حالا می تونه بره رانند تاکسی بشه! یه بره یه لوله کش خوب بشه!
این موارد نشان دهنده ی اینه که هیچ نیاز سنجی ای برای پذیرش دانشجو در رشته های مورد نظر انجام نگرفته است شاید خنده دار باشه ولی مثل همین بحث گرونی و ارزونی سیب زمینی است یه سال گونی گونی مفت میدن به ملت و یه سال میره تا کیلوئی سه هزار تومان!
حالا هر چند از اصل بحث کمی دور شدیم ولی خب این موارد هم در اصل بحث تفکیک جنسیتی تاثیر دارند.
بنده اطلاع دقیق دارم خیلی از دانشگاه ها اصلا این موارد براشون مهم نیست فقط تقاضای دانشجو به سازمان سنجش میدن برای افزایش تعداد دانشجو و افزایش بودجه تا جائی برای خودشون باز کنن.هر چند اصل بحث تفکیک جنسیتی خوب است و ممکنه آثار خوبی هم داشته باشه ولی خب من معتقدم تفکیک جنسیتی یک بحث فرعی و حاشیه ای است و ما باید به مدیریت پذیرش و گزینش دانشجو و افزایش کیفیت آموزش و پژوهش بپردازیم.

۱۱ بهمن ۹۲ ، ۱۳:۰۰ دوست قدیمی
راستی حاج محسن این نکته یادم رفت
خاطره ی کلاس استاد صیاف زاده رو یادت هست که یکی از خانم های دانشجو به دلیل مشکلات و انتقالی گرفتن و تطبیق واحداش با ما کلاس گرفته بود و بچه ها چقدر به استاد صیاف زاده اعتراض کردن؟
ایشون هم با کمال متانت همه ی سر و صدا و اعتراض های دانشجوها رو شنید و بعدش گفت از طرف همه ی شما از خودم عذر خواهی می کنم!
۱۱ بهمن ۹۲ ، ۱۴:۰۳ هم اتاقی مرتضی در خوابگاه

سلام

چند نکته در باره نظر دوست قدیمی

1) اگر راه بالا رفتن سطح  آگاهی مردم دانشگاه رفتن نیست  پس چیست ؟

آیا  افراد با سطح سواد بالا در مشاغل مختلف بهتراند یا سطح سواد کم؟

2) اینکه شما میفرمایید افراد به دلایل دیگری وارد دانشگاه میشوند از جمله ازدواج یا اتلاف عمر این مشکل را باید در سیاستگذاریهای انجام شده  اصلاح نمود. دانشجویی که هیچ آینده ای برای خود متصور نیست و با بدترین کیفیت آموزشی با او برخورد شده است نباید انتظار  داشت که کن فیکون بکند

3) اینکه شما میفرمایید دانشگاه باعث گمراه شدن بعضی افراد شده است این مطلب مختص دانشگاه نیست  بلکه در همه جا اینگونه است که افراد به اهداف نمیرسند به طور مثال آقای مهدی هاشمی . آقای شریعتمداری که از حوزه علمیه بودند و سرنوشتشان را دیدیم !

4) شما که به ورود یک خانم به کلاستان که آنهم از سر اجبار و ناچار ی بوده است اینگونه اعتراض کرده اید باید  در دینداری خود شک کنید چراکه اسلام و فرهنگ غنی ایرانی ما میگوید "بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند ..." اگر رفتار شما درست بود که حضرت علی علیه السلام به بیوه زنان کمک نمیکرد  و آیا او الگویی پسندیده برای ما نیست ؟

 

 

۱۱ بهمن ۹۲ ، ۱۶:۵۸ دوست قدیمی
با سلام خدمت هم اتاقی اقا مرتضی
بنده خوشحالم که دوستان همه دغدغه دارند که بالاخره تکلیف یک مساله ی اجتماعی که تقریبا همه با اون در گیر هستیم لا اقل برای ما چند نفر حل بشه. ضمنا با این اختلاف نظرها است که ابعاد مختلف مساله روشن میشه. بنده ایجا از تمام دوستان خصوصا آقامحسن که زمینه ی این بحث رو فراهم کردن تشکر میکنم.
اون خاطره رو که تقریبا مربوط به هشت نه سال قبل است بنده از روی مزاح مطرح کردم نه این که بنده اعتقاد سفت و سخت به تفکیک جنسیتی در دانشگاه دارنم. قضیه از این قرار بود که این مشکل برای بعضی از دوستان برادر هم پیش اومد ولی آموزش دانشکده اجازه نداد برادران با کلاس خواهران درس بردارند و به همین خاطر اعتراض کردند. و نه فقط به خاطر ورد یک خانم به کلاس.
افزایش سطح آگاهی افراد جامعه فقط مختص به دانشگاه نیست. ارتباطات خانوادگی و تشکل های مذهبی و اجتماعی ،رسانه ها، مطبوعات،همین گفتگوی مجازی بنده و شماو .... همگی در افزایش سطح آگاهی و فرهنگ جامعه دخیل هستند.
پس اگر اینطور نباشد باید هر کس را که دانشگاه نرفته باشد دور از فهم و آگاهی بدانیم؟ در حالی که اینگونه نیست. بنده یکطرفه جانبدارانه صحبت نکردم و به خوبی ها اشاره کرده ام.
معلومه که افراد با سطح سواد بالاتر بهتر هستند ولی ما چرا از اول باید چند سال از عمر و انرژی جوان رو تلف کنیم چرا از همون اول افراد بسته به تخصصی که دارند به حرفه های مورد علاقه خودشون مشغول نشوند.؟
ضمنا تا جائی که بنده سراغ دارم افرادی با سطح سواد بالاتر که به مشاغل پائین تر مشغول میشن یا همیشه احساس حقارت دارند و یا همیشه ناراضی هستند. و این تقصیر آنها نیست بلکه مقصر سیاستگذار اشتباه است./
گفت اگر دستی را ببندی بی هنر می ماند و این گناه آن دست نیست بلکه گناه آن کسی است که تمرین بستن کرده است!
به هرحال همون طور که قبلا هم گفتم بحث تفکیک جنسیتی یک بحث تقریبا حاشیه ای است مخصوصا حالا که مطمئنا دولتمردان به هیچ وجه به این مساله توجه نخواهند داشت ولی خب اگر باشد بهتر است و اگر هم نباشد خیلی مشکلی آنچنانی ایجاد نمی کند.
پیشنهاد می کنم در مورد چگونگی افزایش کیفیت آموزشی و پژوهشی در دانشگاه ها بحث کنیم.
که بسیار مساله ی مهم تری است.


پاسخ:

به نام خدا

سلام

از همه دوستان که در بحث شرکت می کنند سپاسگزارم. دوست قدیمی، شما اصل بحث را قبول دارید ولی میگید فعلا نمیشه که من هم شاید بتونم قبول کنم اما آقا مرتضی میگه دو جنسیتی بودن دانشگاه بهتره. هر چند مسئله کم اهمیت باشد بالأخره یک مسئله است و باید حل شود. آقا مرتضی می فرمایند دو جنسیتی باشه بهتره، میشه مزیت های دوجنسیتی بودن دانشگاه را بگند. بالاخره این باید مزیت داشته باشه تا ما بهش راضی بشیم. ضمنا آقا مرتضی می فرمایند مثلا کدوم کار سخته که بعضی دانشجوها ازش فرار کرده اند؟ پاسخ میدم سربازی و کار و حرفه. درس خوندن بدون مدرک مطلبی. البته در مورد بالا رفتن کیفیت آموزش به طور کلی هم خیلی خوبه بحث شه اما به نظرم باید تک تک بحث کرد تا به نتیجه برسیم وگرنه مطالب کلی مطرح می شوند.

۱۱ بهمن ۹۲ ، ۱۹:۴۷ مرتضی شایان
با عرض  سلام حضور  اخوی محترم
فعلا که دوره های ارشد و دکتری دو جنسیتی است.پس ما نباید دلیل بیاریم که خوب است .شما که موافق تک جنسیتی شدن هستید و میگید که دو جنسیتی بد است، لطف کنید و محاسن انرا برای ما بیان کنید؟
اگر واقعا دلایل منطقی داشته باشه ما می پذیریم.
این حرف شما مثب اینه فلان شخص ادم خوبیه،من می گم بده،حالا بهش میگم که دلیل بیار که خوب هستی. 
به این توجه کنید که :
همون بس که اگر 10نفر سر کلاس ارشد و دکتری در مورد یک موضوع نظر بدهند بهتر از اینه که 5 نفر نظر بدهند. همچنین، سواد استاد های ما که مثل هم نیست که ما خانم ها را بفرستیم یه کلاس و اقایان را یه کلاس دیگر با یه استاد دیگر. ما از لحاظ بحث های علمی میگیم.
تازه خودت میگی که مساله کم اهمیتی است . پس بهتر است که مسایل با اهمیت تر و خیلی مهمتر اول حل بشه تا این مساله خیلی کم اهمیت.
کارهای سختی هم که شما بیان کردید مثلا نرفتن به سربازی ، اخوی، اخرش که باید بروند سربازی. بعدش هم گفتی برای فرار از کار و حرفه میرن دانشگاه. بالاخره بعد از فارغ التحصیلی که باید برن سر کار.
پس لطفا کارهای واقعا سخت را برایمان بیان کنید تا ما هم هوشیار بشیم؟!!
حالا اخرش این را جواب ندادی که در عربستان با توجه به اینکه دانشگاه ها کلا جدا است حتما باید سطح علمی خیلی بالا باشه؟یا فساد اخلاقی در دانشگاهاشون خیلی کم باشه؟
آمار خودشون چیز دیگری را میگه.
بله بنده باز هم میگم که تکجنسیتی کردن دانشگاه یعنی توهین به شعور من دانشجوی ارشد یا دکتری است چرا که به من علنا دارن میگن که تو نمیفهمی وما میفهمیم.
این مشکل چاره هم داره . حداقل از تمام جامعه دانشگاهی ارشد و دکتری و اساتید یک نظر سنجی بعمل بیاید که ایا موافق تکجنسیتی اند یا خیر؟
۱۲ بهمن ۹۲ ، ۱۰:۱۹ مرتضی شایان
درود فراوان
برادر عزیز من باز هم متن شما را نه یکبار بلکه چند بار خواندم. شما در قسمتی از متن خود نوشتین که یکی، موقعیت دانشکده بود که در شهر قم واقع شده بود و یکی هم تک جنسیتی بودن دانشکده بود. البته خواهران هم اونجا درس می خوندند ولی کلاس ها جدا بود و این باعث می شد تا دانشجوها و استادها بهتر بتونند رابطه داشته باشند و فضای با نشاطی در کلاس بود و فکر و ذهن بچه ها هم عموما درس بود.  " 
پس با توجه به حرف شما دانشکده تان تک جنسیتی بوده است. اما به این دانشکده نمی گویند دانشکده تکجنسیتی، به ان می گویند دانشکده ای که در ان تفکیک جنسیتی انجام شده است.
یک موقع هست که دانشگاه کاملا از یک جنس است مثل دانشگاه الزهرا، که ما با این موضوع هیچ مشکلی نداریم.( کماکان اینکه نمی توان گفت چون در این دانشگاه فقط دختران حضور دارن،اکنون گل سرسبد دانشگاه های ما است و از لحاظ علمی خیلی بالا است)
یک موقع هست که دانشجوهای یک دانشگاه را تفکیک جنسیتی می کنند. بله ما واقعا با این کار حداقل در دوره ارشد و دکتری مخالفیم.
زمانی هست که در یک درس دوره کارشناسی تعداد بالا دانشجو وجود دارد،دانشجویان را به دو گروه دختر و پسر تقسیم می کنند که باز هم ما با این موضوع مشکلی نداریم.
ما با موضوع جدا کردن خواهران و برادران در دوره ارشد و دکتری در یک دانشگاه مخالفیم.
شما بهتر است اول مشخص کنید که موافق تکجنسی شدن دانشگاه هستید یا موافق تفکیک جنسی دانشجویان در یک دانشگاه؟
به این نکته توجه کنید که مختلط بودن کلاس ها در دوره ارشد و دکتری می تواند خیلی خوب آدم را برای محیط کار آماده کند و حقیقتا مختلط بودن کلاس ها در دوره ارشد و دکتری با دوره کارشناسی کاملاً متفاوت است. 
باید دید که هدف چیست ؟ اگر هدف اسلامی کردن دانشگاه ها است توجه کنیم که:
مقام معظم رهبری نیز در تعریف اسلامی کردن دانشگاه‌ها می‌فرمایند: «اسلامی‌کردن دانشگاه‏ها یک معنای عمیق و وسیع و جامعی دارد، و به اعتقاد من، از نان شب برای دانشگاه‏ها واجب‌تر است. اگر بخواهید دانشگاه، علمی هم بشود، باید اسلامی بشود؛ از شاخصه‏های اسلامی شدن، علمی شدن و عمیق شدن است، خودباور بودن استاد و دانشجو است، اتکا به نفس داشتن استاد و دانشجو است. همه مسئله این نیست که حالا یکی با آستین کوتاه بیاید، یکی با چهار تار موی پیدا بیاید. مسائل اسلامی کردن که این نیست. البته یکی از خصوصیات دانشگاه اسلامی این است که تدین در آن وجه غالب است؛ چون جامعه ما جامعه اسلامی است و تدین در آن، وجه غالب است.» 

به یاد بیارید اول انقلاب را که همین دوستانی که صحبت از این حرف ها می کنند در یکی از دانشگاه ها در کلاس درس حائل چوبی میان خواهران و برادران قرار دادند که وقتی خبر به امام رسید امام دستور برچیدن این کار را دادند.
به یاد بیارید اول انقلاب را و ان تندروی هایی افراد به ادعای خود ،خیلی مذهبی ، انجام دادند.
حالا به فرض کلاس ها دردانشگاه ها هم جدا شدند. حتما فدا نوبت خیابون و بقیه موارد است که جدا بشه.
بهتر است بجای بحث در مورد مساله ای که بگفته خود شما کم اهمیت نسبت به دیگر مشکلات دانشگاه ها است،مسائل مهمتر بحث و بررسی شود.
این نکته را هم یاداوری میکنم که من در نظر قبلی گفتم : " شما که موافق تک جنسیتی شدن هستید و میگید که دو جنسیتی بد است، لطف کنید و محاسن انرا برای ما بیان کنید؟ "
ضمن عذر خواهی این سوال را اینگونه اصلاح می کنم :
اگر شما که موافق تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها هستید و میگید که دو جنسیتی بودن در کلاس درس ان هم برای دوره ارشد و دکتری بد است، لطف کنید و محاسن انرا برای ما بیان کنید؟

پاسخ:

به نام خدا

سلام

خدا رو شکر، من فکر می کنم پس ما در این مسئله اختلاف چندانی نداریم. شما که قبلا فرمودید در کارشناسی کلاسها جدا بشه خوبه الآن هم می فرمایید اگر تعداد دانشجویان زیاد باشه بشه جدا کرد خوبه. فقط با این مخالفید که حساسیت بیخود در دانشگاه بوجود بیاد و مرز بکشند و ... که من هم مخالف این قضیه هستم و اسلامی شدن دانشگاه را به همین مسئله محدود نمی کنم بلکه متشکرم که به کلام حضرت آقا اشاره کردید که علمی شدن و عمیق شدن و خودباوری را اسلامی شدن می دانند و اصل قضیه هم همین است البته توجه دارید که ایشان می فرمایند همه مسئله این نیست یعنی ایشون هم من فکر می کنم مخالف تک جنسیتی شدن دانشگاهها نباشند. اما چندتا سوال پرسیدید جواب می دم ولی شما هم سوال را پاسخ بدید(و اما السائل فلا تنهر). پرسیدید شما موافق تک جنسیتی شدن دانشگاه ها هستید یا تفکیک جنسیتی؟ به نظرم بدون اینکه بخواهیم حساسیتی بوجود بیاوریم اگه بشه تک جنسیتی باشه بهتره ولی اگر نشد تفکیک جنسیتی هم خوبه. و این برنامه ریزی میخواد اگه ما اصل قضیه را قبول داشته باشیم برنامه میریزیم ولی اگه تو اصل قضیه شک داشته باشیم اصلا به این جهت حرکت نمی کنیم. و وقتی تفکیک شد یا تک جنسیتی شد آرام آرام عادی میشه و کسی هم اعتراض نمی کنه مثل دوره دبستان، راهنمایی و دبیرستان. به نظرم این بهانه است که نمی دانم هزینه سنگین داره و نمیشه و ... مگر تک جنسیتی بودن دوره دبستان و راهنمایی و دبیرستان هزینه نداره. سوال دوم این بود که چه مزایایی داره تک جنسیتی بودن یا تفکیک جنسیتی؟ بخشی از جواب را من قبلا داده ام و اصلا بحث همین بود و آن نشاط دانشجوهاست. من الأن دارم یک جا کلاس زبان میرم همه آقا هستند و این کلاس پر از نشاطه راحت سوال پرسیده میشه گپ و گفت داریم. سالها از چنین کلاسی فاصله داشتم و کم کم بی نشاطی را جزء اصل تحصیل حساب میکردم. اما دیدم میشه نشاط داشت و خوب هم درس خواند و اتفاقا بهتر میشه درس خواند آخه وقتی همکلاسیت یک خانمه چطور میشه باش شوخی کرد؟! سر به سرش گذاشت؟! دستش را گرفت، احیانا بزنی  پشت کلش و باش جر و بحث کنی؟! چطور میشه تو بحث عمیق شد یا جدی شد؟! بی مهابا سوالت را طرح کنی؟ ما این ترم با یکی از اساتید تفسیر داشتیم با موضوع زن در قرآن. استاد اهل بحث کردن و پاسخ دادن به سوال بود. سوادش را هم داشت یعنی تخصصش این بود اما من یکی سری سوال داشتم یعنی کمی با استاد سر بعضی مسائل اختلاف داشتم باور کن 70 درصد سوالاتم را سانسور کردم. یعنی نمیشد پرسید. بد نگاه می کردن یا اصلا تحمل نمی کردن. اصولا خانم ها با آقایون تفاوت روحیه دارن من الآن چند ماهیه جلسه ای در مورد مسائل خانواده به طور ماهیانه دارم. مستمعین هم خانم ها و آقایون متأهلند. نشد جلسه ای طی بشه و خانمها اعتراض نداشته باشن. در عوض آقایون سوال می کردن و پیدا بود بحث را دوست دارن. تا اینکه جلسه پیش گفتم روشم را عوض کنم و یک کم مسائل خشک نظری و علمی را حذف کنم و مثالهاش را بیشتر کنم و خطابی تر بحث کنم. اتفاقا بعد از جلسه همه خانومها گفتند این جلسه بهترین بود با اینکه به نظر خودم این جلسه از نظر مطلب خیلی هم کم محتواتر بود. من اعتقاد دارم خانم ها و آقایون به طور کلی ویژگیهای متفاوت دارن اصلا مال دو سیاره مختلفند. وقتی بحث زندگی مشترک میشه باید زن و مرد با هم زندگی کنند تا کامل بشند ولی وقتی بحث نظرات دقیق علمی است باید کلاسها جدا باشه. هر چی هزینه داشته باشه می ارزه. رو دربایستی در مسائل علمی باید کنار بره تا کشور پیشرفت کنه. نگاه سیاسی هم به این مسئله نباید بشه.

حالا شما این سوال را جواب بده چرا باید در مقطع دکترا و فوق لیسانس کلاسها مختلط باشه و اگر جدا بشه بده؟

۱۲ بهمن ۹۲ ، ۲۰:۰۳ مرتضی شایان
با سلام  
خدمتتون باید عرض کنم  که شوخی هایی از این قبیل که شما ذکر کردید در مقطع ابتدایی انجام میشود نه در دانشگاه و در نه در شان دانشجوست/ در ضمن نمیشود از بیت المال هزینه کرد تا شما و دوستانتان سر کلاس تو سر کله خانمها نزنید بتونید راحت با هم شوخی کنید! به نظر من شوخی در چارچوب خود ( مودبانه، البته نه هر شوخی )میتواند باعث نشاط هم بشود .
با توجه به گفته های شما ، کلا مباحث رشته شما و از این قبیل مباحث که مربوط به روحیات و حالات زن و مرد است، همیشه تنش زا بوده و صد البته که نمی توان آنها را در یک کلاس مختلط به طور راحت بحث نمود. مانند جمعیت و تنظیم خانواده یا مباحث مربوط به امور جنسی/
ما مخالف این نیستیم که در کلاس هایی که مباحث اینگونه است ، تفکیک جنسیتی انجام شود.
پس اخوی محترم، لازم نیست که شما اقتضا رشته خود را به همه رشته ها تعمیم دهید. چراکه در رشته های فنی مهندسی و علوم پایه و هنر و ... اصلا اینگونه نیست.

منظور ما این است که دروسی که مثلا 100 نفر ان درس را گرفته اند و مختص دوره کارشناسی است چنین کاری هیچ مشکلی ندارد چون به هرحال باید حداقل دو کلاس تشکیل شود.

وقتی که ما در جامعه در مشاغل مختلف از خانمها و آقایان در کنارهم استفاده میکنیم باید جایی برای یاد گرفتن تعامل دو جنس با هم باشد، بنایراین در مقطعی ایندو باید با هم تعامل داشته باشند و بهترین مقطع دوران دانشجویی است که انسان از نظر فکری به یک بلوغ فکری رسیده و میتواند در مورد آینده خویش تصمیم گیری کنند.
در مورد سئال که شما پرسیدید: 
در دو نظر قبلی ام اشاره به جواب ان کرده ام.اگر نگرفتی دوباره انها را بخوان.
به این هم توجه کن، لطفا:
پاسخ دو سوال من را هنوز ندادی یا دلیل قانع کننده ای ارائه نکرده ای. باز انها را می پرسم:
لطفا کارهای واقعا سخت را برایمان بیان کنید تا ما هم هوشیار بشیم که بفهمیم افراد برای فرار از چه کارهایی میروند دانشجو می شوند؟!!ان موارد  بیان شده به هیچ وجه قابل قبول نیست.
این را هم جواب دهید  که در عربستان با توجه به اینکه دانشگاه ها کلا جدا است حتما باید سطح علمی خیلی بالا باشه؟و باید حتما دانشجوهای بانشاطی داشته باشند؟یا فساد اخلاقی در دانشگاهاشون خیلی کم باشه؟

کلام اخر : جامعه را به هیچ وجه نمی توان ایزوله نمود یا زن و مرد را جدا نمود که تجربه نشان داده است هر عملی در این راستا نتیجه مفیدی نداده است .
پس ما اینگونه نتیجه می گیریم که شما و دوستانتان مشکل مباحثی از رشته خود را به کل جامعه دانشگاهی تعمیم داده اید.
در پایان هوشیار باشیم که این رفتار ها به طالبانسم شیعه منجر نشود

پاسخ:
به نام خدا
سلام
من فکر کنم چون شما فضای با نشاط علمی را تجربه نکردی این طوری میگی. از چشات مثلثات میباره مرتضی. یک کم مهربون باش. اون موقعی که قم درس میخوندم. بعضی وقتها می رفتیم درس آیت الله معرفت. بعد از درس دور ایشون جمع میشدند و سوال میپرسیدند. کسانی که با ایشون آشنا نبودند تعجب میکردند یک جوان مثلا بیست ساله با ایشون که فکر کنم 70 سال سن داشتند بحث میکرد و ایشون جوری بحث می کرد که انگار داره با همکلاسیش بحث میکنه. یهو دستش را میکشید می گفت ببین اینطور نیست اینجوریه. یهو هلش می داد میگفت برو بابا. اگه دوست قدیمی این نظر را بخونه تایید میکنه. بگذریم اینها مثال بود منظورم اینه که کلاس درس با نشاط باشه. چرا بحث شما جدلیه. من دو تا سوال جواب دادم شما هم به سوال جواب میدادی. من که کارهای سخت را گفتم شما جواب را پیچوندی و قبول نکردی باشه قبول نکن طوری نمیشه. در مورد عربستان هم یک عامل که در کیفیت آموزشی موثر نیست عوامل گوناگونی داره و ممکنه عوامل دیگه نباشه. اصلا خود فشار بی منطق و افراطی گری نتیجه عکس میده الآن شاهزاده های عرب رفتند به کشورهای غربی صفا سیتی یعنی خودشون هم نمیتونند اون فضا را تحمل کنند. من که نمی گم افراطی گری کنیم و هوچی گری در بیاریم. من میگم مسئولان کار کارشناسی انجام بدند. من چون خودم ده سال سابقه تدریس داشتم تجربه ی خودم را گفتم  
۱۲ بهمن ۹۲ ، ۲۲:۳۳ مرتضی شایان
سلام حضور برادر محترم 
اولا جو حوزه یک جور است و جو دانشگاه یک جور دیگه.انتظار نداشته باش که دانشگاه حوزه باشد که اگر اینطور بشود دیگر به آن نباید گفت دانشگاه و باید گفت حوزه علمیه
اولا من خشن نیستم بلکه مهربان هستم ولی قاطع و در عین حال زیر بار حرفی که بی دلیل باشه یا دلیل خیلی کم اهمیتی نسبت به موارد دیگر داشته باشه نمیرم.
من که جواب شما را نپیچوندم، شما جوابت منطقی نیست. گفتی برای فرار از کار و سربازی ملت میرن دانشگاه؟خوب منم میگم مگر اخر نباید رفت سربازی و سر کار،
در مورد عربستان شما میگید که شاهزاده های عرب میرن کشورهای غربی صفا سیتی، اولا این چه ربطی به موضوع دانشگاه های عربستان دارد؟پس هنوز جواب این سوال را ندادی.
در مورد جواب سوالتان من قبلا گفته بودم که چرا دوره ارشد و دکتری باید مختلط باشه :
همون بس که اگر 10نفر سر کلاس ارشد و دکتری در مورد یک موضوع نظر بدهند بهتر از اینه که 5 نفر نظر بدهند. همچنین، سواد استاد های ما که مثل هم نیست که ما خانم ها را بفرستیم یه کلاس و اقایان را یه کلاس دیگر با یه استاد دیگر. ما از لحاظ بحث های علمی میگیم.
عزیز دل، من هم نگفتم که شما می خواهید افراطی گری کنید، شما با این طرز تفکر راه را برای افراطی گری عده خاص که منافع خودشان را پشت اسلام مخفی می کنند باز می کنید.
در پایان باز هم میگم که رشته شما و چند رشته دیگر اقتضا می کند که تفکیک جنسیتی در ان انجام شود. اما این دلیل نمی شود که ما بقیه رشته ها را نیز تفکیک جنسیتی انجام دهیم.
اید گفت که مشکل امروز جامعه علمی کشور اختلاط دختر و پسر در کلاس درس یا با هم بودن انها در کلاس درس نیست، بلکه ساختار و کیفیت اموزش است، بنابراین مطرح کردن اینگونه بحث های حاشیه ای و بی اساس ،اشتباه محض و خطایی بس نابخشودنی است چرا که به قشری نگری دینی و افراطی گری های پی آمد آن منجر می شود.
دوست عزیزم. من از اینکه میبینم ما با دو تفکر متفاوت مدت 10 سال است که شالوده رفاقتمان بهم نخورده است خوشحالم چراکه شما را شخصی روشنفکر و دلسوز می دانم.
در پایان اگر دلخوری و ناراحتی از نظر های اینجانب برای شما بوجود امده ، پوزش می طلبم.

پاسخ:
سلام عزیز
من از بحث علمی خسته نمیشم و هیچ از کلام شما نارحت نیستم. سپاسگزارم جواب میدی. آره اختلاف نظر در یک مسئله جزئی باعث نمیشه رفاقت به هم بخوره. در مورد عربستان گفتم عوامل کیفیت آموزشی متفاوته و یکیش تک جنسی شدن دانشگاست مثل مراحل قبلی تحصیل و مطرح کردن شاهزاده های عرب به خاطر نشان دادن جو کشور عربستان بود که طبعا بر دانشگاههاشون نیز حاکمه. خب در اگر 10 نفر همشون آقا یا خانوم باشند و نظر بدند طوریه؟ اگه ما استاد خوب را هم سر کلاس خانومها بفرستیم طوری میشه؟ مرتضی جان این بحث ها همش مجادله است. شما بگو اینکه زن و مرد در کنار هم باشند سر کلاس چه سودی داره؟ آره بعضی میگند آشنا شدن زن و مرد و شناخت بیشتر از همدیگر! یا بعضی بحث ازدواج را مطرح میکنند! یا بعضی میگند این طوری جاذبه اش بیشتره! باشه همه را قبول می کنم اما اینها جاش تو دانشگاهها نیست و اخلاص کار را و در نتیجه، بازدهی آموزشی و پژوهشی را پایین میاره.
۱۳ بهمن ۹۲ ، ۱۷:۲۹ مرتضی شایان
با سلام 
بنده هم بسیار خوشحالم که باهم به مباحثه میپردازیم
اولا بیان کنید که  اگر دانشگاه فضای مناسبی برای تعامل بیشتر دو جنس مخالف نیست پس کجاست؟
من الان یک درس با دانشجویان دکتری دارم  که 2  خواهر و سه برادریم حالا اینکلاس را چگونه تفکیک کنیم؟
من به پاسخ شما در مورد کارهای سخت قانع نشدم؟
در پایان این بحث باید بگویم که عاقلانه این است که مشکلات دانشگاهها و آموزشی کشور را الویت بندی کرده و گام به گام به حل آنها بپردازیم
ذکر این خاطره خالی از لطف نیست که خبر نگاری خارجی از دکتر احمدی نژاد پرسید اگر فلسطینیان با اسراییل به توافق رسیدند و صلح کردند جمهوری اسلامی چه خواهد کرد  ایشان جواب داد هروقت اینطور شد ما نظر خود را اعلام میکنیم .
پس هر وقت مشکلات اهم حل شد در این باره هم به نظریه پردازی می پردازیم 
در پایان ضمن تشکر لطفا به وبلاگ من هم سر بزن و نظری بگذار 
۱۳ بهمن ۹۲ ، ۱۷:۴۲ هم اتاقی مرتضی در خوابگاه

با سلام  خدمت دوست قدیمی از اینکه دیر جواب می دهم عذر خواهی می کنم

بنده با توجه به اینکه 6 سال است در رشته های فنی و مهندسی  مشغول به تحصیل هستم و مشکلات اموزشی را دقیقا مشاهده نموده ام در زمینه افزایش کیفیت اموزش چند نکته خدمتتان عرض می نمایم

 حقیقت این است که دانشگاه و صنعت فاصله زیادی از هم گرفته اند بطوری که صنعت اموزش های دانشگاهی را قبول ندارد و نیروی فارغ التحصیل را به عنوان یک نیروی خلاق و پر انرژی نمی پذیرد.

همچنین اساتید دانشگاه خود را درگیر مسائل و مشکلات مبتلابه  صنعت نمی کنند و فقط در کلاس ها به بیان تئوری ها می پردازند. این دو قضیه که بطور خلاصه با انها اشاره نمودم (بطور مفصل در نشریه دانشگاه یزد امده است)باعث ضعف بسیار شدیدی در اموزش در رشته های فنی است.

ان شاءلله راهکارهای مد نظر خود را خمتتان ایمیل می کنم اگر دوست داشته باشید

پاسخ:
سلام هم اتاقی مرتضی
حالا تا دوست قدیمی بیاد و نظر بده بگم خوبه بحث را عمومی تر کردی بهتره از این به بعد در مورد بالا بردن کیفیت آموزش کامنت بذاریم.  البته آقا مرتضی سوال کرده چطوری این کلاس را تفکیک کنیم میگم هیچ جوری. اما اگه از اول دانشگاهها جدا بود شما هم، هم کلاسیهات همه هم جنست بودند. باز سواله که اگر دانشگاه محل تعامل دو جنس نیست کجاست. میگم محل بحث و درس علمی و حل کردن مشکلات کشور در علوم گوناگون و خود کفا کردن کشور در علم و صنعت و تکنولوژی. اتفاقا مشخص نمودن دقیق هدف خیلی به بحث کیفیت آموزش کمک میکنه.
سپاس
 محسن
۱۳ بهمن ۹۲ ، ۱۸:۳۶ مرتضی شایان
خب خدا را شکر
صد هزار مرتبه شکر و ...

سلام همه ی کامنتها را خواندم اما باید به آقای توکلی بگم درس حیا و تقوا را جایی میشه گرفت که مذکر و مؤنث کنار هم باشند چه در دانشگاه چه در نهادهای دیگر و چه بسا در همین دانشگاهها غیر از آموزش رشته تخصصی درسهای دیگری بگیریم خالی از لطف نیست. باید بگم که واسه یه آدم بی نماز درب مسجد را نمیبندند همه ی خانوم ها به خاطر همسریابی به دانشگاه نمیاند اگر تک جنسیتی بودن دانشگاه مزایاش به مراتب بیشتر از مختلط بودن هست چرا ما نتایجش را ندیدیم؟

پاسخ:

به نام خدای مهربون

سلام

این را می پذیرم که موندن تو خونه و در یک فضای کاملا فریز و بعد ادعای تقوا و حیا کردن معلوم نیست واقعا تقوا و حیایی در کار باشه اما لزوما هم برای کسب تقوا و حیا آدم نباید در یک فضای مثلا با احتمال به گناه قرار بگیره. اتفاقا دستور قرآن اینه که در مسائلی که با غرایز ما درارتباطه باید تقوای گریز داشت یعنی باید تا میشه خودت را از لوازم و شرایطی که به گناه میکشونه دور کنی. البته بحث من این نیست که تفکیک جنسیتی برای این قضیه باشه هر چند این مسئله هم یکی از آثار تفکیک جنسیتی است بحث من کیفیت آموزشه. این هم می پذیرم که درسهای دیگه هم کنار رشته تحصیلی باشه خالی از لطف نیست بلکه من میگم ضروریه. ما نیومدیم دانشگاه فقط برای کتاب خوندن. ما باید تو دانشگاه درست زندگی کردن را هم یاد بگیریم اما به نظر شما از اینکه پسر و دختر سر یک کلاس باشند چقدر میتونن از هم شناخت کسب کنند؟ چی میتونن از هم بفهمند جز آنچه که  قبلا میدونستن ارتباط ما با جنس مخالف در کلاس حتی از ارتباط خواهر و برادر در خونه یا پسر و مادر یا دختر و پدر کمتره به نظرم میرسه شناخت بالاتر به طور صحیح فقط در ازدواجه و بس. اونایی که ازدواج کردن به این اذعان دارند که ما تازه زنها یا مردها را شناختیم. تک جنستی بودن دانشگاه یکی از عوامل بالا رفتن کیفیت آموزشیه و عوامل مهم دیگه ای در این قضیه موثرند که متأسفانه در خیلی از دانشگاهای ما این عوامل نیست لذا شما میگید ما نتایجش را ندیدیم.

سلام ممنون از توضیحتون. حرف در این مورد زیاد هست ولی خوب هر کس یک دیدی داره دیگه...

اگه هر کس خودش را اصلاح کنه جامعه اصلاح میشه. بعد از اتمام این دانشگاه ما وارد جامعه ای میشیم واسه کار و... که اگه یاد نگرفته باشیم در کنار جنس مخالف باشیم و کار خودمون را بکنیم موفق نخواهیم شد. انشاالله روزی برسد که آموزش ما درست شود چه در دانشگاهها و چه در مدارس. آموزش در کنار پرورش هست ولی متأسفانه نه آموزش درستی داریم و نه به پرورش اهمیتی داده شده است.

نظرتون محترم و تشکر از مطالب خوبتون. التماس دعا

پاسخ:
سلام
خواهش میکنم، سپاس
۰۷ اسفند ۹۲ ، ۰۰:۴۰ سادات حسینی
سلام
خیلی نظرات زیاد بود ولی همه رو خوندم! چون این با این بحث زیاد مواجه شدم و تجربه اش رو داشتم
فکر کنم کسی که دانشگاه با تفکیک جنسیتی رو تجربه کرده باشه بهتر بتونه بگه خوب بوده یا بد(البته نه قطعی چون نظر شخصی هم دخلیل هست)
بنده لیسانس رو دانشگاه قم بودم دانشگاه علوم قرآنی نه دانشگاه قم که هم رشته های الهیات و قرآنی داره هم علوم پایه که خودم بودم هم فنی و مهندسی و ... همه رشته ها رو شامل میشه ولی تفکیک جنسیتی داره، آموزش کاملا جداست، کلاس های خواهران و برادران جدا برگزار میشه ولی ورودی مشترک
ولی.....
من قبل اینکه قبول بشم خیلی دوست داشتم این دانشگاه برم چون تفکیک جنسیتی رو دوست داشتم(البته با طرز تفکر یه دخترخانم 18 ساله) نمیگم بعد 4 سال خیلی ناراضی بودم ولی این مسئله در عین حال که میتونه مزیت هایی داشته باشه از این نظر که چون همه خانم هستند و همچنین برای آقایون همه آقا هستند راحت تر هستند و بهتر میتونند نظراتشون رو بیان کنند شاید خوب باشه و خوب هست، منکرش نیستم ولی معایب هم زیاد داره
من این نظر دوستان رو که دانشگاه محلی هست که من باید یادبگیرم چطور با جنس مخالف برخورد داشته باشم رو قبول دارم، تو دانشگاه ما 99% بچه ها اینو بلد نبودن، قشنگ میتونستی ببینی از برخوردشون!
قرار نیست تو دانشگاه من درک کنم زن یا مرد از چه دنیایی هستند و چه اخلاقی دارن و ... که شما میگی فقط با ازدواج میشه فهمید
همین رابطه ای  که با جنس مخالف تو دانشگاه داریم قراره تو محیط کار داشته باشیم! پس لازم هست
البته اینم بگم الان که دانشگاهی قبول شدم که مختلط هست با اینکه 4 سال سرکلاسی رفتم که اصلن پسر نبوده، برام اصلن فرقی نداره(بستگی به شخص داره که از دانشگاه چی میخواد!!!)

واینکه آقای شایان گفتن کلاس که تفکیک میشه استادهای با سطح سواد متفاوت داریم، اینم موافقم ، داشتیم کلاس هایی که استادهامون یکی بودند یعنی رشته ما که اکثرا اینطور بود ولی رشته هایی هم بودن که واقعا بچه ها معترض بودن که چرا استاد فلانی که بیشتر بلده برای کلاس پسرها درس میده برای ما نیست!و همچنین سالهای اخیر سعی دانشگاه بر این شده بود که فقط استاد خانم بیاد آموزش خواهران!
اینا همش میشه جز معایب این شیوه
یه مورد دیگه هم بحث هزینه بود
مسئولای دانشگاه ما خودشون اعتراف میکردن که ما بودجه یه دانشگاه رو میگیرم ولی در عمل دو تا دانشگاه داریم!
هزینه ای که صرف میشه قابل چشم پوشی نیست! 
و مورد دیگه اینکه تفکیک اغلب با تبعیض همراه میشه که واقعا اگر تجربه حتی یکبار دانشگاه قم رفتن رو داشته باشید ، در ظاهر دانشکده ها این تبعیض رو میبینید که بیشتر امکانات در آموزش و ساخت دانشکده و خوابگاه برای آقایون هزینه شده(اصلن جانب دارانه نمیگم ، خود آقایون هم قبول داشتند) مسجد دانشگاه ، کتابخانه مرکزی دانشگاه فقط قابل استفاده آقایون بود و خانم ها حق استفاده نداشتند و....
خلاصه تفکیک صد در صد نمیتونه خوب باشه یا صد در صد بد!
تو دانشگاه ما هم خیلی بحث میشد و مخالف و موافق زیاد بود، جالب بود که موافق ها بیشتر دلیلشون این بود که اینطور جلوی فساد تو دانشگاه ها گرفته میشه ! در حالی که تو همون دانشگاه ما که مثلا تفکیک شده بود و دختری که کلاس خواهران نشسته بود اصلن خبر نداشت کلاس پسرای ورودی خودشون چند نفرن، کیا هستن و... که البته قرار همین بود ولی اصلن اینطور نبود ، زیاد بودن دخترها و پسرهایی که ارتباط خارج دانشگاه داشتن!
نیمخوام بگم قطعی درسته این جمله که میگن" آدمی هرچی محدود تر بشه حریص تر میشه" ولی من به عینه نتیجه این جمله رو تو دانشگاه خودمون دیدم
ولی بازم میگم به خود شخص مربوطه پس فرقی نمیکنه دانشگاه تفکیک شده باشه یا مختلط

ببخشید خیلی طولانی نوشتم ولی خواستم همه رو گفته باشم!
۰۷ اسفند ۹۲ ، ۰۱:۰۰ سادات حسینی
یه مورد یادم رفت بگم
اینکه دیدم "دوست قدیمی" نوشته یه خانم انتقالی گرفته چون شرایط ازدواج نبوده و از این نتیجه گرفته که هدف دانشگاه مختلط برای خانم ها اینه 
واقعا نمیدونم چی بگم ، اینکه یه مورد رو نسبت میدیم به همه و ازش نتیجه میگیریم واقعا برای کسی که مثلا از قشر تحصیل کرده و روشنفکر هست بعیده!
معذزت میخوام ولی آقای توکلی صحبت شما سر اینکه خانم ها سرجلسه مشاوره در جلسه ای که محتوا نداشت استقبال کردن و همیشه جبهه گیری میکنند و آقایون خوب به حرفا گوش میدادن هم، اصلن مناسب نبود و غیر مستقیم داره سطحی نگری رو به خانم ها نسبت میده

برای اثبات درستی نظرمون خوب نیست از دیگران خرج کنیم!

چون از این مورد واقعا ناراحت شدم، دوست داشتم مطرح کنیم

پیروز باشید
پاسخ:

به نام خدا
سلام
با تشکر فراوان از اینکه وقت گذاشتید و همه نظرات را خوندید و بعد هم به دقت نظر گذاشته اید. اما چند نکته در مورد دو کامنت شما به نظرم میرسه که عرض میشه:
1- بنده از سال 82 تا 86 که قم بودم گاهی به دانشگاه قم رفت و آمد داشتم با محیط آنجا آشنایی داشتم و یادمه همون موقع در خوابگاه برادران این قضیه موافق و مخالف داشت و علتش هم فقط تفکیک جنسیتی نبود بلکه یک علتش مدیریت دانشگاه بود.
2- بحث آشنا شدن با جنس مخالف به نظر شما اگه طرف دانشگاه نره چی میشه؟ باید همه برند دانشگاه تا با جنس مخالف آشنا بشند و بتونند بعدا کنار هم کار کنند؟ خب هر جایی غیر از دانشگاه که باید ارتباط با جنس مخالف را یادبگیرند وقتی دانشگاه رفتند هم همونجا یاد بگیرند.
3- در مورد هزینه و استاد و .. هم مسئولان باید از الآن براش برنامه ریزی کنند. اگه اصل بحث را قبول کنند برنامه میریزند ولی اگه اعتقادی به تفکیک نداشته باشند برنامه ریزی هم نخواهد شد مثل دهها مشکل فرهنگی دیگه. مشکل "الف" که مهم نیست، مشکل "ب" هم بودجه براش نیست، مشکل "ج" هم متخصصان اختلاف دارند. مشکل "د" هم که تا مشکل "ه" است به چشم نمیاد ه اهم است و د مهم. مشکل "و" هم کاری به سازمان ما نداره مال اون سازمانه، مشکل "ز" هم کاری از دست ما بر نمیاد باید امام زمان بیایند و ... .
4- تفکیک لزوما با تبعیض همراه نیست.مدیریت میخواهد. مگه الآن در دانشگاههای دو جنسیتی تبعیض نیست؟! شما از خانوم ها را گفتید من از آقایون بگم. پسرا کار رفتن براشون جدی تره، دو سال هم باید سربازی برند اون وقت با چه عدالتی دخترها و پسرها را تو کنکور با هم میسنجند؟
5- حریص شدن عده ای الآن به خاطر اینه که هم دانشگاه تک جنسیتی است و هم دو جنسیتی اگه همه دانشگاهها آروم آروم تک جنسیتی بشن مثل دوره دبیرستان دیگه این قاعده صدق نمیکنه که الإنسان حریص علی ما نع.
6- منظور بنده از طرح اون مثال که خانمها از بحث خوششون اومد یا نیومد صرفا بیان اختلاف روحیات دو جنس بود و خدایی نکرده قصد توهین به جنس خانمها را نداشتم. در اون قضیه عرض کردم به نظر بنده کم محتوا میومد چون مطالب کمتری ارائه شد و در عوض مثالهاش بیشتر بود. نگفتم کیفیت مطالب متفاوت بود بلکه بحث کمیت و نوع بیان بود که بنده به خاطر عدم رعایت آن مورد اعتراض واقع میشدم.
باز هم سپاس

موفق باشید

۰۷ اسفند ۹۲ ، ۲۳:۱۷ سادات حسینی
با سلام مجدد 
من حس میکنم شما یه ذره نسبت به این قضیه تعصبی برخورد میکنید، البته قصد جسارت ندارم، برداشت من از جوابهایی بود که دیدم از شما
جوی که در دانشگاه حاکم هست برای آشنایی با جنس مخالف با محیط خانواده و فامیل برای آشنایی با جنس مخالف خیلی تفاوت داره ، البته اگر منظور شما از خارج دانشگاه رو درست متوجه شده باشم
در مورد اینکه هزینه رو باید مدیریت کنن، وقتی میشه صرفه جویی کرد چرا یه طرحی ارائه بشه با این هزینه گزاف که اصلن در درستی طرح هنوز تردید هست؟
من تبعیض رو درکنار تفکیک گفتم ، اینکه کنکور چرا دخترها و پسرها باهم سنجیده میشن درحالی که پسرها سربازی میرن رو متوجه نشدم چه ربطی داشت؟
بله اینکه آروم آروم تک جنسیتی بشه حرص دیگه معنی پیدا نمیکنه، آروم آروم خیلی زمان میبره و تو همین زمان خیلی آآآ صدمه میبینن!

نمیدونم ولی این طرح اگر قرار باشه اجرا بشه باید همه جوانبش سنجیده بشه و کارشناسی بحث بشه و نه با دخیل کردن عقاید شخصی نتیجه بگیریم طرح خوبی هست و حتما باید اجرا بشه یا بالعکس با قطعیت بگیم نه نباید اجرا بشه!

پیروز باشید
پاسخ:

به نام خدا

سلام

در مورد شخصی برخورد کردن یا تعصبی برخورد کردن بنده نمیدونم شاید اینجوری باشه!

در مورد تبعیض  و تفکیک میخواستم بگم بین آنها ملازمه نیست و این یک مثال بود.

در مورد اینکه اگه جدا بشه تو این مدت صدمه میبینن نه این طور نیست تازه آرامش میاد.

در مورد کار کارشناسی اگه کارشناسها تفکرشون تفکر امام خمینی باشه قبول دارم. هر کارشناسی معتبر نیست.

در آخر فکر کنم این بحث برای ما به نتیجه نمیرسه اگه دوستان موافق باشند من یه طرحی دارم و اون تفأل به قرآنه و بعدش دیگه سکوت! یعنی هر چی خدا گفت. اون وقت اگه خدا گفت تفکیک بشه میریم در این زمینه کار میکینیم و ازش دفاع می کنیم و براش تبلیغ میکنیم.

سپاس 

۰۸ اسفند ۹۲ ، ۱۱:۰۴ سادات حسینی
نظرتون محترم
موفق باشید در پناه حق
۰۸ اسفند ۹۲ ، ۱۲:۱۲ مرتضی شایان
با سلام خدمت نویسنده وبلاگ و آقا یا خانم سادات حسینی
زمانی به قرآ« تفأل زدده می شود که همه مشورت های لازم انجام شده باشد و انسان بین دو راه صحیح تایید شده توسط عقلا و کارشناسان؛ مجبور به اتخاب یکی باشد.
حرفت مثل این است که من بروم بالای ساختمان 5 طبقه و تفـأل به قرآن بزنم که آیا خود را به پایین پرتاب کنم یا نه؟
ذکر این آیه از قران لازم است:
159 آل عمران
بما رحمة من اللّه لنت لهم و لوکنت فظّاً غلیظ القلب لانفضّوا من حولک فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی اللّه

در پایان یک سوال و تمام.
اگر دو جنس مخالف در دانشگاه که به فرموده امام خمینی بستر انسان سازی است، نتوانند تعامل پیدا کنند و به قول اقا یا خانم سادات حسینی، در محیط خانواده و فامیل هم که نمی توان تعامل برقرار کرد که حجرف درستی هم است، در کجا تعامل پیدا کنند؟
در پارک یا کافی شاپ یا سینما و ...
والسلام.
پاسخ:

به نام خدا

سلام آقا مرتضی

ایشون خانم سادات حسینی هستند پیداست به نظر ایشون دقت نکردید یا اصلا فرصت نکردید بخونید. حرفم مثل مثال شما نیست. مشورتها انجام شده برای هر کدوم معایب و مزایایی ذکر شده اما هیچکدوم ظاهرا زیر بار نمیریم، دلیلش هم به نظر من عدم احاطه ی کامل به شرایط جامعه و دانشگاهها، ندیدن اوج کاری که دانشگاه باید انجام بده و اهداف و ضروزتهای اون و شیوه هاست. من میخوام یه مطالبه ی عمومی از مسئولان بوجود بیاد. چون خود مسئولان که توجه ندارند. برای همین میخوام زود به نتیجه برسیم بعد بشینیم براش برنامه ریزی کنیم. برای کارم هم دلیل قرانی دارم. آیه 62 نور میگه اونهایی واقعا ایمان دارند به خدا که ازش اجازه میگیرند. آیات دیگه ای هم هست. جواب سوالتون هم خیلی بحث داره که ان شاء الله بعدا عرض خواهم کرد. اگه الأن بخوام جواب بدم ناقص میشه و بعد هی بحث پیش میاد

موفق باشید

سلام

از قدیم میگن اکه یکی را تو صد تا شیشه هم بکنبم و ایزوله اش کنیم کاری را که میخواد میکنه و اگه هم یه دختری را وسط یه سربازخونه رها کنیم کاری که نخواد را نمیکنه. الان هم دانشگاه قم که دوست عزیزم میگن دخترا تو حرم قرار میداشتند همشون که اینطور نبودند نمونش خود خانم سادات حسینی!

حالا یه سوال می پرسم احتیاجی به جواب دادن نیست خودتون فکر کنید به نظر شما غیر از آنجاهایی که وضعیت آموزش به وزارت علوم و اساتید و ... مربوط میشود بحث تفکیک جنسیت در این مورد بستگی به خود افراد ندارد؟!

۰۸ اسفند ۹۲ ، ۱۶:۲۳ مرتضی شایان
با سلام
اینکه من نوشتم خانم یا اقای سادات حسینی، دلیل بر این نیست که شما استدلال کنی که بنده نظر ایشان را درست نخوانده ام یا اصلا فرصت نکرده ام که که نظر ایشان را بخوانم.
در نظر خصوصی  ای که ازسال کردم علت انرا نوشته ام. پس خواهشا زود قضاوت نکن.

به این موارد به عنوان اختتامیه بحث توجه کنید:
1- عقل حکم می کند در راستای اصلاح سیستم اموزشی کشور، مشکلات بیان شده و مواردی که طبق نظر کارشناسان بر روی انها اولویت بیشتری قرار داده می شود، شروع به رفع انها نمود که البته در این زمینه هم ،راهکار ها بایستی در مجامع کارشناسی و عقلایی پذیرفته شود.

2- عقل حکم می کند که به رفع مشکلاتی پرداخته شود که همه عقلا و اساتید و جامعه دانشگاهی روی ان اجماع نظر اکثریت داشته باشند. چراکه در غیر اینصورت، کارهایی صورت می پذیرد که موجب تشویش اذهان عمومی و نارضایتی جامعه دانشگاهی می گردد.

3- با وجود مشکلات خیلی اساسی تر و با اولویت های بالاتر در سیستم اموزشی کشور نیازی به این نیست که با برجسته کردن یک مساله حاشیه ای ، ذهنیت مسئولان را از حل مسائل کلان این سیستم منحرف سازیم

در پایان لازم می دانم که بگویم مراقب باشیم که با نظرات ، حرکات و رفتار های خود راه را برای طالبانیسم عده خاص و قلیل که منافع انها و گروهشان؛ در پس اینگونه قضایا است، هموار نکنیم.
چراکه بعدا از این ماجرا نوبت خیابان ها، ادارات،مکان های عمومی و ... میگردد.

در عربستان فتوا داده اند که زن بیمار بدون محرم خود حق مذاجعه به پزشک را ندارد. واویلا
نباشیم و نبینیم این چنین روزی را در میهن خود
پاسخ:

به نام خدا

سلام

زود قضاوت نکردم مرتضی جان ایشون در نظرشون قید کرده اند که من خانم هستم. اینهایی که گفتی همش فرار از بحثه، هر سوالی جوابی داره! تفکیک جنسیت خوب است؟ به چه دلیل؟ بد است؟ به چه دلیل؟ بحث اولویت داشتن یا نداشتن یا پیشگویی کردن در مورد اینکه بعد نوبت خیابون و ... است مباحث دیگه ای است و یک نوع مغالطه است.

به نظرم بیایید حرف دوست قدیمی را گوش کنیم و هر کدوم 10 تا از معایب و مزایای این طرح را بنویسیم و برای بنده ایمیل کنید عقل و شرع، کتاب و سنت، فرد و جامعه را هم در نظرات لحاظ کنید تا ببینیم نتیجه چی میشه! موافقید؟

موفق باشید.

۰۹ اسفند ۹۲ ، ۰۰:۰۱ دوست قدیمی
با سلام خدمت آقا محسن عزیز
همین که این بحث تفکیک جنسیتی با بیان خاطره و درج عکسی قدیمی توسط شما مطرح شد و این همه به طول انجامید نشان از اهمیت موضوع و نگاه متفاوت دوستان به این مساله است.
راستی یه نکته هم بگم بنده رو واژه ی روشنفکر حساسیت دارم. کی گفته هرکی چند سال رفت دانشگاه . درس خوند از قشر روشنفکر به حساب میشه؟ اصلا روشنفکر یعنی کی؟ روشنفکر یعنی چی؟توصیه میکنم دوستان کتاب خدمت و خیانت روشنفکران مرحوم جلال آل احمد رو حتما مطالعه بفرمایند.
به نظرم مشکلی که در طرح این بحث داریم اینه که دامنه بحث و مزایا و معایب اون رو دقیق مطرح نکردیم. به نظرم باید یه کاری انجام بشه ما یه فرصت بزاریم برای فکر کردن و مطالعه دقیق تر روی این مساله. که خدائی نکرده بدون علم حرف نزنیم" و لا تقف ما لیس لک به علم"(اسراء/36)
آقا محسن اگر یه زحمت بکشید و مثلا دوماه دیگه این مساله رو مجددا مستندا به بحث بگذارید.
ما چون مسلمانیم و در محیط اسلامی بزرگ شدیم و باید ببینیم اسلام در این مورد چی میگه؟
مگه ما ادعا نداریم اسلام برای همه ی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی ما حرف داره!
پس ما باید به عنوان دانشجویان مسلمانی که هر کدام چند سالی در دانشگاه های مختلف کشور درس خوندیم باید به این مساله به عنوان یک بحث اجتماعی که ممکنه مزایا و معایبی رو در بر داشته باشه نگاه کنیم و استنادات اسلامی در مورد این مساله رو مطرح کنیم. خیلی خوب میشه اگر بتونیم به عنوان یک طرح تحقیقی یا یک مقاله روی مساله کار کنیم.
من موافق نیستم این بحث خوب که مطرح شده و ساعاتی از عمر هرکدوم از ما رو به خودش اختصاص داده نصفه و نیمه یا بی نتیجه رها کنیم! هیچ فکر کردید هر کدوم از ماها ممکنه در آینده کاره ای بشیم یا مسئولیتی به عهده بگیریم اون موقع تکلیفمون با این مساله چی میشه؟
این مباحث قطعا موثر بوده و در طرح ریزی و تصمیم گیری های مرتبط نقش سازنده خواهد داشت.

پاسخ:

به نام خدا

سلام دوست خوبم

متشکرم بازم بهمون سر زدی، نظر شما رو به دوستان توصیه کردم

موفق باشید

۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۱:۳۸ مرتضی شایان
با سلام
ایا اولویت بندی مشکلات به زعم شما مغالطه و فرافر از بحث است؟
ما اصولا با طرح چنین موضوعی در مقطع فعلی مخالفیم چرا که معتقدیم مشکلات به مراتب مهمتر و اساسی تر در سیستم اموزشی وجود دارد که باید به رفع ان پرداخت
این را هم توجه کنید که انسان هر کاری که انجام می دهد باید عواقب ان را مد نظر قرار دهد حالا شما چطور می گویید که موارد ذکر شده مربوط به بعد از اجرای بحث است و فعلا نباید در مورد انها صحبت کرد؟
سخن اخر: این دلیل نمی شود که شما دانشگاه را تکجنسیتی بکنید و بعد فارغ التحصیل ان در اداراه یا جای دیگر در تعامل نزدیک با خانم های همکار باشد. این را می خواهید چکار کنید؟

اقای محترم
شما و هم فکرانتان لطفا 10 مورد مزیت های چنین طرحی را که واقعا مزیت هستند و متناسب با عقل و نظرات فرد و جامعه مب باشند، برای ما بیان کنید؟
لطفا مانند چند سوال که ما قبلا پرسیده بودیم، صریح جواب داده و سوال را نپیچانید تال به قول خودتان مغلطه نکرده باشید.
حتما صریح و واضح پاسخ دهید

پاسخ:

سلام

بحث جلو رفته و همه را خواندم. بخشی از جواب شما در کلام دوست قدیمی است که اینجا با بیان دیگر متذکر میشوم: ما به دنبال یکی از ویژگیهای دانشگاه اسلامی هستیم. تک جنسیتی یا دو جنسیتی؟ باید به بحث بنشینیم که کدام؟ چرا و چگونه؟ تا بتوانیم بعد از آن برای اجرایش برنامه ریزی کنیم و مثلا بگوییم خب ما الأن توان داریم این طرح را تا سال 1400 50درصد جلو ببریم و تا سال 1405 50 در صد مابقی را. هر چه به روشن شدن این بحث بینجامد متن اصلی و هر چه این بحث را پیچیده تر کند حاشیه است.

۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۳:۳۸ دوست قدیمی
با سلام مجدد
آقا مرتضی به وبلاگتون سر زدم خیلی جالب بود
ولی با عرض معذرت به نظرم یه کم اینجا و در بیان نظراتتون تند حرف می زنید. اولویت بندی کار خوبیه بنده هم تاکیدم بر اینه که فعلا نمیشه این کار تفکیک جنسیتی رو اجرا کرد و ما اگر هزینه هائی رو که صرف این کار قرار بشه اگر صرف افزایش کیفیت آموزش دانشگاه ها بکنیم در مقطع فعلی قطعا بهتره.
اما خب یه نکته ضروری هست که بالاخره راه درست چیه؟ ما نباید به خاطر عدم اولویت اصل بحث رو کنار بگذاریم. به نظرم این کار یه نوع فرار محترمانه از مباحثه ی محترمانه است.
همیشه یه نکته رو هم مد نظر داشته باشیم (البته اینجا منظورم شخص خاصی از دوستان نیست) هر کسی در بحث سر صحت یا عدم صحت یک مساله دید واقعا طرف مقابلش حرف درست رو می زنه و راه کار مناسب تر رو ارائه میده، دور از انصاف و وجدان است که حقیقت رو قبول نکنه و دلایل نامربوط بیاره.
ما در این بحث باید ابتدا سر یک سری مبانی مشترک توافق کنیم .
مثلا این مبنا که " تفکیک جنسیتی در دانشگاه و یا هر مرکز آموزشی،پژوهشی و اجرائی و ... قطعا بهتر است" ولی حالا ما اگر توان اجرای اون رو نداریم نباید اصل بحث رو کنار بگذاریم.!
الان یه پیشنهاد دیگه رو باید مطرح کنم که با اجازه ی مدیر ممحترم وبلاگ دوستان رو مساله ی مبانی و مولفه های تفکیکی جنسیتی در دانشگاه بحث کنند. و یا باید ها و نباید های تفکیک جنسیتی. چون اگر مزیت های این طرح بیان بشه و یکی از دوستان  اصول و مبانی این طرح رو نپذیرفته باشه به هیچ وجه قانع نخواهد شد و نمی تواند قانع هم بشود چون مبنایش چیز دیگری است.
مبانی بحث "تفکیک جنسیتی در مراکز آموزشی و اجرائی در جوامع اسلامی"
1- تاکید اسلام بر جدا بودن حریم زن و مرد در غیر موارد ضرورت و در موارد ضرورت هم اکتفاء به حداقل هاست
2-تفکیک جنسیتی مساله ای پذیرفته شده و به سود جامعه ی اسلامی است
3- زن و مرد روحیاتی کاملا متفاوت با هم دیگر دارند
4- حضور دختران و پسران در یک محیط (کلاس درس محیط کار و ...) باعث ضعیف شدن تمرکز طرفین خواهد شد
5- تفکیک جنسیتی باعث پرورش بهتر روحیات زن و مرد آزادی بیان و ابراز عقاید آنان خواهد داشت
6- در جوامع اسلامی حریم هائی در چگونگی ارتباط زن و مرد وجود دارد که بنای تشکیل خانواده و تربیت فرزندان و ... را تشکیل داده است
و.....
این موارد حداقل مبانی ای است که به نظرم باید روی اینها بحث  بشه البته من نمی خواستم این مساله رو حالا مطرح کنم اما وقتی می بینم برخی دوستان عجله دارند یا گاهی اوقات کاملا خارج از مساله بحث می کنند یا می خواهند هر طور که شده یه نکته ای رو  که به نظرشون درسته اثبات کنند اینها رو نوشتم.
این مبانی قطعا کم و کاستی هائی دارد و مناسب مدیر محترم وبلاگ و سایر دوستان مبانی رو تقویت کنند تا انشاء الله یک بحث جامع و یک راه کار که قابلیت اجرائی شدن رو داشته باشه از دل این مباحثه های بسیار مفید و سازنده بیرون بیاد.
دوستان فکر نکنید این مباحث ساده و پیش پا افتاده است ما داریم در مورد کیفیت و مختصات جمعه ی مهدوی بحث می کنیم . باید ببینیم راه کار صحیح چیست تا بسوی آن حرکت کنیم. باید خوب بدانیم جامعه ای ظرفیت ظهور و حضور منجی را خواهد داشت که مبانی و راه کارهای صحیح رفتار و ارتباط(با خود خدا جامعه و هستی )را شناخته و به سوی آن در حال حرکت باشد.

۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۴:۰۵ سادات حسینی
سلام
خوبه که مبانی و اصول لیست بشه و در مورد اونها بحث کنیم ولی این مبانی رو بر چه اساسی نوشتید؟
مثلا این مورد:

2-تفکیک جنسیتی مساله ای پذیرفته شده و به سود جامعه ی اسلامی است

کی تصویب شد که این مسئله پذیرفته شده و کی به قطعیت رسیدیم که به سود جامعه اسلامی هست؟
و همچنین این مورد:

4- حضور دختران و پسران در یک محیط (کلاس درس محیط کار و ...) باعث ضعیف شدن تمرکز طرفین خواهد شد
این مورد که سراسر توهین هست به یک خانم یا آقا که اینقدر  ظرفیت و جبنه نداره که حواسش پرت باشه به جنس مخالف که تمرکزش رو از دست بده

و این مورد
6- در جوامع اسلامی حریم هائی در چگونگی ارتباط زن و مرد وجود دارد که بنای تشکیل خانواده و تربیت فرزندان و ... را تشکیل داده است
ارتباط دختر و پسر به عنوان یک همکلاسی ارتباط همراه با حریم و حرمت هست، که شما گفتی حریم هایی در چگونگی این ارتباط باید وجود داشته باشه!!

یا مبانی رو تغییر بدید یا اگر ابهامی بوده در جملات شما که من متوجه نشدم  لطفا واضح تر مبانی رو ذکر کنید

با تشکر
پاسخ:
سلام به همه دوستان
ضمن تشکر از دوست قدیمی، مورد دوم را قبول دارم که عجولانه بیان شده هر چند اصل گزاره را قبول دارم و درست است. اصلا بحث میخواد به اینجا برسه و سر همینه. پس جز بناست نه مبانی.
مورد چهارم با توجه به ویژگیهای دختران و پسران درسته و جز مبانی است. مطرح کردن آن هم توهین به شعور دانشجو نیست.
مورد ششم باید توضیح داده بشه. به نظرم دوست قدیمی منظورشون ظریفتر از این بوده که خانم حسینی بیان کرده اند. یکی از لاتهای با مرام تهران قبل از انقلاب که بعد هم متنبه شد و بالاخره مرامش او را نجات داد، تازه کلاه گرانقیمتی خریده بود و به سر گذاشته بود. می گویند یکبار در چایی خانه با این کلاه نشسته بود ولی به یکباره کلاه را برداشت و کنارش گذاشت و بعد از مدتی دوباره به سر گذاشت. صاحب چایی خانه ازش میپرسه چی شد. گفت: دیدم یه خانم جوان داره میاد. گفتم اگه این کلاه گران قیمت را سر من ببینه با توجه به اینکه شوهرش نمیتونه این رو بخره به من میل میکنه و به شوهرش بی رغبت میشه. اگه کلاسها مختلط باشه پسرا باید همیشه بی کلاه بیان یا کلاهشون رو کج بذارن یا ارزون قیمت بخرن. خانمها هم همین طور.
۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۴:۳۹ دوست قدیمی
با سلام
مبنای مورد 2 و 4  رو که خواهرمون فرمودن بر اساس حدیث ذیل است:
کافی جلد 2 ص648 باب التسلیم علی النساء
<!-- p.MsoFootnoteText, li.MsoFootnoteText, div.MsoFootnoteText {mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-link:"Footnote Text Char"; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:justify; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:10.0pt; font-family:"Traditional Arabic","serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Traditional Arabic; mso-bidi-language:AR-SA;} span.MsoFootnoteReference {mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; vertical-align:super;} span.FootnoteTextChar {mso-style-name:"Footnote Text Char"; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-unhide:no; mso-style-locked:yes; mso-style-link:"Footnote Text"; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; font-family:"Traditional Arabic","serif"; mso-ascii-font-family:"Traditional Arabic"; mso-hansi-font-family:"Traditional Arabic"; mso-bidi-font-family:Traditional Arabic; mso-bidi-language:AR-SA;} -->

1- عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِیسَى عَنْ رِبْعِیِّ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: کَانَ رَسُولُ اللَّهِ ص یُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ یَرْدُدْنَ عَلَیْهِ السَّلَامَ وَ کَانَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع یُسَلِّمُ عَلَى النِّسَاءِ وَ کَانَ‏ یَکْرَهُ‏ أَنْ‏ یُسَلِّمَ‏ عَلَى الشَّابَّةِ مِنْهُنَّ وَ یَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ یُعْجِبَنِی صَوْتُهَا فَیَدْخُلَ عَلَیَّ أَکْثَرُ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ.

ترجمه :


<!-- p.MsoFootnoteText, li.MsoFootnoteText, div.MsoFootnoteText {mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-link:"Footnote Text Char"; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:justify; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:10.0pt; font-family:"Traditional Arabic","serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Traditional Arabic; mso-bidi-language:AR-SA;} span.MsoFootnoteReference {mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; vertical-align:super;} span.FootnoteTextChar {mso-style-name:"Footnote Text Char"; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-unhide:no; mso-style-locked:yes; mso-style-link:"Footnote Text"; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; font-family:"Traditional Arabic","serif"; mso-ascii-font-family:"Traditional Arabic"; mso-hansi-font-family:"Traditional Arabic"; mso-bidi-font-family:Traditional Arabic; mso-bidi-language:AR-SA;} -->

.... آن حضرت صلّى اللَّه علیه و آله بر زنان سلام میکرد و آنان پاسخ میگفتند، و نیز امیر مؤمنان علیه السّلام بر زنان سلام میکرد ولى خوش نداشت بر زنان‏ جوان‏ سلام‏ کند و میفرمود: ترس دارم که آهنگ صدایشان مرا خوش آید و بیش از آنکه امید ثواب دارم در گناه افتم.

دوستان توجه داشته باشند مساله ی جری و تطبیق روایات رو مد نظر داشته باشید

در مورد مبنای ششم فرمایش شما را می پذیرم.
اساسی ترین مبنای مشترک ما این است که ما مسلمانیم و اصول اسلامی مانند قرآن کریم و روایات معتبر و صحیح ائمه علیهم السلام را پذیرفته ایم
یک نکته مهم دیگر در مورد مبانی اضافه کنم که دانشگاه به عنوان الگوئی از یک مرکز علمی و آموزشی ، الگوئی اسلامی و ایرانی نیست!
نه این که ما الگوی تعلیم و تربیت نداشته ایم نه. بلکه این الگو الگوی ما نیست و یک الگوی وارداتی است حالا یا غربی یا شرقی.
ضمنا دوستان چرا تا بحث حواس پرتی و عدم تمرکز پیش میاد سریع سراغ توهین به شعور و درک دانشجو میرن!
عزیزان ما می خواهیم برای احترام به شان  و شعور و شخصیت جوانان مسلمان راه کار ارائه بدهیم.
با تشکر
۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۶:۳۸ سادات حسینی
ببخشید ولی اصلا دلیل قانع کننده ای نبود
این جوری که شما میگی پس کلا باید جامعه به دو بخش تقسیم بشه که به گناه نیفتیم!
خیلی مسائل باید بسته به دوره زمانی تغییر کنه ! همونطور که احکام اولیه و ثانویه داریم
البته منظورم این نیست که روابط خیلی راحت تر باشه و بحث محرم و نامحرم نادیده گرفته بشه ولی من اگر تو دانشگاه ام مثلا همه دختر باشن بیرون دانشگاه چی؟ راننده تاکسی، فروشنده های فروشگاه ها و ... خلی مورد دیگه
خواهشا انقدر غیرمنطقی بحث نکنید
پاسخ:
سلام
به نظرم مقایسه محیط کلاس که افراد به مدت چند سال در کنار همند. عقاید و سلایقشون را احیانا بیان میکنند. در طول این مدت با نوع پوشش و حرف زدن و کلا با رفتارشون فرهنگشون را نمایان میکنند با محیط خیابان و تاکسی و ... فرق داره. پس دوست قدیمی غیر منطقی صحبت نکرده اند.
۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۷:۰۴ مرتضی شایان

با سلام خدمت دوست قدیمی

اولا همه در بیان نظرات هرطور که می خواهند می توانند حرف بزنند مشروط به اینکه به کسی یا عقاید مذهب و گروهی توهین نشود.

 

گفته اید که تفکیک جنسیتی مساله ای پذیرفته شده است. چه کسی این را پذیرفته؟ چقدر از دانشجویان و چقدر از اساتید؟ چقر از خانواده ها؟

دوست عزیز ما در حوزه نیستیم، طلبه یا اخوند هم نیستیم که این امر برای ما پذیرفته شده باشد.

ما دانشجویان ایران هستیم، ما دانشجویان رشته های مختلف هستیم نه رشته های الهیات و علوم اسلامی.

 

در تعدادی از رشته ها مثلا رشته های الهیات ، در مباحثی که تفاوت دیدگاه زن و مرد موثر است ، بهتر است که تفکیک شود  و ما هم حرفی نداریم.

اگر در دانشگاه دوجنسیتی کیفیت اموزش نسبت به دانشگاه تکجنسیتی پایین تر است، چرا اغلب مدیران موفق و نخبه های ما از همین دانشگاه ها هستند؟

چرا در اروپا و امریکا که دانشگاه ها مختلط است، اینقدر نخبه داریم؟

 

پس خواهشا سری که درد نمی کند را دستمال نبندید.

انجام هر کاری منوط به بررسی کلیه عواقبت مثبت و منفی ان برای جامعه چه در زمان اجرا و چه در زمان بعد از اجرای ان کار است. پس نمی شود گفت که کارهای بعدی ، با این طرز فکر شما که همانا تفکیک جنسیت است به  ادارات و خیابان ها کشیده نشود(حتما ان زمان اولین دلیلی که می اورید بازدهی بیشتر کارمندان است یا جلوگیری از اختلاط بی مورد زن و مرد در پیاده روهای شلوغ)

 

موافقان تفکیک جنسیتی، شما که 10 مورد از مزیت های انرا نگفتید، ما 10 مورد از مزیت های مدنظر همفکران شما را از هم خوابگاهی ها پرسیده ایم.

کدام را قبول دارید ؟چرا ؟و کدام را قبول ندارید؟  چرا؟

 

1-    بالا بردن کیفیت آموزش(چگونه؟)

2-    جلوگیری از اختلاط بی مورد دختر و پسر

3-    ایجاد آرامش فکری بیشتر در دانشگاه ، خانواده و جامعه و سلامت اخلاقی

4-    کاهش فساد و بی بند و باری در جامعه، چون امروز دانشگاه های ما محل فساد و فحشاء شده است

5-    تحکیم بنیان خانواده

6-    کم شدن گناه در جامعه

7-    کاهش طلاق

8-    بهبود وضعیت حجاب و عفاف در جامعه

9- جلوگیری از وجود آوردن عشق های توخالی

10- جلوگیری از تبدیل عشق به فحشاء

در پایان لازم نیست که ما مباحث حاشیه ای را به دغدغه مهم برای مسئولان تبدیل کنیم چرا که اینکار خلاف عقلانیت و مصالح کشور است.

خواهشا به نظرات قبلی خود هم مراجعه کرده و انها را بار دیگر بخوانید.

پاسخ:
سلام و سپاس فراوان از آقای شایان و دوستانشان که این زحمت را کشیده اند. میشه خواهش کنم همین کار را هم در مورد مزایای دو جنسیتی بودن دانشگاه انجام دهید تا بتوانیم بحث علمی در مورد ان انجام دهیم. خواهش کردم ها، تو رو خدا مرتضی بحث را به حاشیه نبری ها. در مورد این مسائل هم بحث خواهیم کرد. خصوصا مورد اول که کیفیت اموزش است باید توضیح داده شود و مورد تاکید بنده است. در مورد اینکه فرموده اید "ما در همین دانشگاهها این قدر نخبه داریم پس همین خوبه" هم مخالفم چون اگر تفکیک بود بیشتر داشتیم. مگه در روایات نداریم. تا قبل از ظهور دو حرف از 27 حرف علم شناخته می شود. نه اینکه همه اش مربوط به تفکیک جنسیتی است بلکه یکی از موارد آن قطعا تک جنسیتی بودن است و ما می خواهیم این را اثبات کنیم که در زمان ظهور دانشگاها تک جنسیتی هستند.
۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۷:۳۵ دوست قدیمی
با سلام خدمت دوستان
الحمد لله که همگی پشت کار فروان دارید
بنده خیلی از این مباحث خوشحالم چون گفتگوئی بسیار سازنده است.
آقا مرتضی درست می فرمائید ولی بنده نظرات قبلی خودم رو یادم نرفته! خط فکری بنده الحمد لله یک خط مستقیمه. از شما خواهشمندم نظرات بنده را یک بار دیگر مطالعه بفرمائید خصوصا این چند نظر آخری را. ببینید من پیشنهاد دادم بریم رو مساله فکر کنیم و مدتی بعد دوباره بیایم به بحث بگذاریم ولی ظاهرا به لطف خدا مساله برای شما حل شده است!
مشکلی نیست. ولی برای من حل نشده. شما سریع  میری رو بحث معایب و مزایا بیشتر مزایائی که فرمودید رو بنده اصلا اعتقاد ندارم ولی شما به ما نسبت دادی! و لا تقف ما لیس لک به علم ان السمع و البصر و الفواد کل اولئک کان عنه مسئولا!(اسراء/36)
بحث بنده رو مبنا های مساله است و نه بناهای مساله. شما به بنا توجه دارید و نه به مبنا .
خب برای اینکه بریم سراغ بحث مبنائی از اینجا شروع می کنم:
1- بنده یک دانشجوی مسلمان و ایرانی هستم
2- بنده بیانات منابع اصیل دین مبین اسلام مانند  قرآن کریم و روایات معتبر اسلامی را مقدم و راهنمای فکر و اندیشه خود میدانم
3- بنده پذیرفته ام که زن و مرد با همدیگر تفاوت های روحی  و شخصیتی دارند و تاکید آموزه های اسلامی بر عدم اختلاط بی مورد و غیر ضروری آنهاست
چون نمی خوام بحث طولانی بشه و به دقت وارد همه ی جوانب مساله نشیم دوستان لطف کنند با این سه موردی که بیان شد مواضع خودشون رو بیان بفرمایند. اگر هم این سه مبنا مشکلی دارند لطف کنید و بفرمائید تا اصلاح کنم.
نحن ابناء الدلیل حیث ما مال نمیل!

پاسخ:
سلام دوست قدیمی
سه مبنای شما رو تصدیق می کنم و نه تنها تصدیق کرده بلکه به آنها عمیقا باور داشته و التزام عملی دارم. فکر کنم دوستانی که اینجا هستند هم همه قبول دارند ولی باید التزام علمی داشته باشیم.
۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۸:۳۴ مرتضی شایان
با سلام
اولا ما چیزی را به شما نسبت نداده ایم، اینها نظرات همفکران شما در خوابگاه دانشگاه بود که پرسیدیم و نوشتیم. منظور از همفکران ،موافقان طرح تفکیک است.
پس شما با این سخن خود که گفته اید"ما این موارد را به شما نسبت داده ایم، " معلوم است که جمله قبل از ان را درست نخوانده اید. پس به ما نهمت بیجا زده اید که ما این موارد را به شما نسبت داده ایم. در ضمن لازم هم نیست که با ایه ای از قران ما را ارشاد کنید، اول خودت را ارشاد کن اخوووووووووووووووووووووووووووووووووووی تا تهمت بیجا نزنی.
مبناهای ما:
سه مبنا شما منهای اینکه ما تمام اختلاط در دانشگاه ها را بی مورد نمی دانیم و
4- وضع جامعه و امروز کشور و  نیاز های روز را هم مد نظر قرار می دهم.
5- به عواقب بعدی اینکار هم توجه کامل دارم.
6- نظر جامعه دانشگاهی و نه بطور قطع حوزه را در این امر،مهم می شمارم.
لطفا پاسخ دهید که :
شما چرا فکر می کنید که صحبت دانشجویان در دانشگاه بی مورد و غیر ضروری است؟
و ایا اگر اینکه دانشگاه تفکیک شد دیگر اختلاطی میان دختر و پسر رخ نمی دهد؟
ضمنا قبل از اینکه بروید سر مبنا، 10 مزیت ویژه این طرح را بیان کنید تا ما بدانیم مزیت های مد نظر شما چیست(مدافعان این طرح)؟
ما مشتاقیم که اگر واقعا مزیت های قابل توجهی بودند سراغ نحوه اینکه این موضوع را چگونه به دغدغه مسئولان کشور تبدیل کنیم، برویم.
وگر نه سری که درد نمی کند را دستمال نمی بندند.
کار دیگری هم می توان انجام داد:
چند دانشگاه تکجنسیتی ایجاد شود تا هرکس که راحت است به ان دانشگاه ها برود، مخصوصا دوستانی با ایده های فکری شما که دوست دارند دانشگاه دخترانه و پسرانه داشته باشیم.
والسلام
پاسخ:
سلام
مورد 4 و 5 را قبول دارم. مورد 6 را نمیپذیرم چون سنگ روی سنگ بند نمی شود.اگر منظور نظر بر مبانی شرع و عقل و عرفه که دیگه فرقی نمیکنه حوزه و دانشگاه یا جای دیگه و ما الآن داریم همین کار می کنیم. در هر کاری باید کارشناسها پاسخ بدهند نه همه. یعنی باید اهل فکر باشند. در این زمینه اطلاع داشته باشند تا بحث به  جایی  برسه. اگه مبنای دوم دوست قدیمی را پذیرفته اید نباید به مورد 6 به عنوان یک مبنا نگاه کنید.
در مورد چند دانشگاه تک جنسیتی هم باید بگم دوباره این حاشیه است برای بحث ما. اگر تک جنسیتی بودن درست است چیزی که برای خود می پسندید برای همه بپسندید و اگر نادرست است چیزی که برای خود نمی پسندید برای هیچ کس نپسندید.
۰۹ اسفند ۹۲ ، ۱۸:۳۹ سادات حسینی
باسلام
 جناب "دوست قدیمی"  من هنوز جواب نگرفتم در مورد مبانی قبلی که نظرم رو گفتم
معذرت میخوام میشه تفاوت مبنا و بنا رو بیان کنید؟ فکر نمیکنید بازی با کلمات بحث رو طولانی تر میکنه و رسیدن به جواب رو دیرتر؟!
خب الان این 3 مبنای جدید چی هست؟ و چه ربطی به موضوع بحث داره؟
خب اگر خدا بخواد ما هم مسلمونیم و ایرانی به بیانات مبین دین اسلام و روایات هم اهمیت میدیم و راهنما قرار میدهیم....
الان قراره چه نتیجه ای بگیریم؟ برگردیم سرخونه اول؟
پاسخ:
سلام
دوست قدیمی پاسخ داده اند ولی خوبه این جملات کوتاه گفته شود: مبنا محلی است که بنا روی آن قرار می گیرد. یعنی مبنا پی ساختمان است و بنا خود ساختمان.
مورد دوم دوست قدیمی خیلی مهمه خانم سادات، شاید خیلی از مواردی که تا حالا دوستان بیان کرده اند ترجیح دادن نظرات شخصی خودشون بوده نه نظر قرآن و روایات.
۰۹ اسفند ۹۲ ، ۲۰:۰۶ هم اتاقی مرتضی
با سلام 
من نظرات را مطالعه کردم  دوست قدیمی نمیشود بدون دلایل قانع کننده دست به اقدام کاری زد 
ما مسلمانیم همه قبول داریم که اسلام اجازه اختلاط بیهوده دو نا محرم را نداده است اما آیا با این اوضاع کشور میشود هزینه گزافی نمود و طرح تفکیک جنسیت را اجرا نمود ؟ ثانیا ما در جامعه ای زندگی میکنیم که زنان در پستهای اجتماعی قرار دارند مثلا یک خبر نگار سیاسی مرد نمیتواند بگوید من از وزارت امور خارجه خبر چاپ نمیکنم چون سخنگوی زن دارد و نباید با زنان نا محرم صحبت نمود!!!!
توجه به شرایط روز و اقتضائات آن ما را به تعامل در چارچوب شعائر اسلامی با خانم ها وادار نموده است پس چه بهتر اصول این تعامل در دانشگاه فراگرفته شود چراکه فرد در سن 18 سالگی به بلوغ فکری رسیده است 
به نظر من به جای حساسیت روی منع کردن روابط دو جنس مخالف به آموزش نحوه صحیح تعامل بپردازیم   
پاسخ:
سلام
هر فردی در سن 18 سالگی به بلوغ فکری نمیرسه. یعنی در این فضایی که ما داریم که بیشتر آدما نمیرسند. آموزش نحوه صحیح تعامل هم خوبه ولی آموزش همیشه کارساز نیست پرورش میخواد.
اون خبرنگاره اگه دانشگاه مختلط هم درس نخونده باشه میتونه از سخنگوی زن وزارت امور خارجه سوال بپرسه و باهاش صحبت کنه. مگه تا حالا زن ندیده؟!
۰۹ اسفند ۹۲ ، ۲۱:۳۲ دوست قدیمی
با سلام و تشکر
چند نکته
الحمد لله ما حالا سه تا مبنای مشترک داریم
هم اتاقی آقا مرتضی من گفتم که هنوز به دنبال اجرای طرح نیستیم دنبال صحت یا عدم صحت طرح هستیم تا مرحله ی اجرا هنوز خیلی فاصله داریم. ضمنا با آموزش نحوه ی تعامل صحیح موافقم ولی نه به خاطر جبر وضع موجود!
سرکار خانم حسینی و سایر دوستان توجه داشته باشید که ما هدفمون این نیست که جامعه رو به دو بخش تقسیم کنیم . خیر . ما می خواهیم مختصات یک مرکز آموزشی اسلامی ایرانی رو ارائه بدهیم.
تاکید می کنم بنده هیچ توجهی به وضع موجود ندارم چون حالا در مرحله دستیابی به روش صحیح هستیم وضع موجود به هیچ وجه نمی تواند مختصات طرح اصیل اسلامی را مورد تاثیر قرار دهد .
ممکن است یک راه اشتباهی در طراحی مدل دانشگاه طی شده باشد ولی ما که نباید بگوئیم ما حالا تا اینجا آمدیم و توان تغییر رو نداریم پس بیایم برای همین راه حل پیدا کنیم. خیر.
قطعا همه ما می دانیم که امام حسین علیه السلام توان پیروز شدن بر لشگر یزید را نداشت و عقل هم این را تائید می کند ولی ایستاد و مبارزه کرد تا ره حق نمایان شود.
این رو هم بگم بنده اصلا قصد بازی با کلمات رو ندارم ولی تفاوت بنا و مبنا از همین جا مشخص میشه مبنا نقشه و طرح است یعنی ما می خواهیم ببینیم طراحی درست چیست؟ ولی بنا این است که به وضع موجود بپردازیم یعنی بررسی کنیم که چی ساخته شده و این بنای ساخته شده رو بررسی کنیم .
بحث من با آقا مرتضی همینه ایشون میگه مزایا و معایب رو بگیم که همون بررسی بنای موجود است ولی بنده معتقدم باید به مبنا یا همون طرح و نقشه بپردازیم.
برخی دوستان هم میگن اختلاط در دانشگاه نباشه در جاهی دیگه چطور مساله رو حل می کنید؟
یا اینکه اختلاط در برخی موارد ضروری است؟
یا عواقب این کار چه می تواند باشد؟و باید به آن توجه داشت.
آقا مرتضی چند بار تاکید کرده اند که سری را که درد نمی کند دستمال نبندید!
این مباحث به نظرم مباحث حاشیه ای و راضی شدن به وضع موجود است و این یعنی شما نمی خواهید بفهمید الگوی صحیح یک دانشگاه اسلامی چیست!
خب از این بحث ها بگذریم.
حالا که سه مبنا رو همگی پذیرفتیم بریم سراغ مبانی دیگه
4- ایران اسلامی و حتی ایران قبل از اسلام مهد تمدن و تعلیم و تربیت بوده و هست و دارای مراکز آموزشی و پژوهشی مهم و تاثیر گذار در توسعه دانشهای زمانه در جهان بوده است
5- دانشگاه در شکل امروزی آن برخاسته از یک الگوی اسلامی ایرانی و بر اساس آموزه های اسلامی شکل نگرفته است(مراجعه به تاریخچه ی دانشگاه به شکل امروزی در ایران)
6- تمدن و فرهنگ ایرانی اسلامی می تواند بر اساس آموزه های اسلامی یک الگوی مناسب از دانشگاه اسلامی ارائه دهد.
خواهشمندم دوستان نظراتشون رو در مورد این سه مبنا هم بیان کنند و یا اگر مشکلی هست تا اصلاح کنیم۰۹ اسفند ۹۲ ، ۲۲:۵۸ مرتضی شایان
درود
اولا من نگفتم معایب و مزایای این طرح را بیان کنیم، اقای توکلی به نقل از نظر شما این را پبشنهاد کرده است. ثانیا باید اول هدف طرح مشخص شود. اگر هدف بالا دستی طرح، ایجاد جامعه اسلامی است نه جامعه اسلامی طالبانی و تعصبی، نیاز به دانشگاه اسلامی داریم و مردمی که اسلامی بودن و اسلامی زندگی کردن و اسلامی رفتار کردن برای انها ارزش است نه اینکه به انها تحمیل شده باشد.
دانشگاه اسلامی در دو حوزه قابل بررسی است:
الف) محتوا یعنی داشتن علوم اسلامی
ب) ظاهر

رهبری(اقای خامنه ای) در تعریف اسلامی کردن دانشگاه‌ها می‌فرمایند:
«اسلامی‌کردن دانشگاه‏ها یک معنای عمیق و وسیع و جامعی دارد، و به اعتقاد من، از نان شب برای دانشگاه‏ها واجب‌تر است. اگر بخواهید دانشگاه، علمی هم بشود، باید اسلامی بشود؛ از شاخصه‏های اسلامی شدن، علمی شدن و عمیق شدن است، خودباور بودن استاد و دانشجو است، اتکا به نفس داشتن استاد و دانشجو است. همه مسئله این نیست که حالا یکی با آستین کوتاه بیاید، یکی با چهار تار موی پیدا بیاید. مسائل اسلامی کردن که این نیست. البته یکی از خصوصیات دانشگاه اسلامی این است که تدین در آن وجه غالب است؛ چون جامعه ما جامعه اسلامی است و تدین در آن، وجه غالب است.» 
البته رهبری نگفته است که این دانشگاه نمونه کامل تدین باشد و یا اینکه دانشگاه تکجنسیتی باشد، گفته است که تدین وجه غالب باشد. پس می توان دانشگاه مختلطی داشت که تدین هم در ان، وجه غالب باشد.  البته به شرطی که متدین بودن یک ارزش برای شخص در جامعه گردد.

حال با فرض اینکه این کشور گلستان باشد و در هیچ موردی مشکل نداشته باشیم، می توانیم بر روی این طرح که هدف ان ایجاد دانشگاه اسلامی برخاسته از جامعه اسلامی باشد، بحث کنیم.
اما اینکه در شرایط موجود سیستم اموزشی کشور و اوضاع اجتماعی جامعه، به این مورد پرداخته شود کاری بس اشتباه است.
در نهایت کلا من با دانشگاهی که تکجنسیتی باشد، مخالفم اما با دانشگاهی که اسلامی و برخاسته از یک جامعه اسلامی واقعی که افراد ان جامعه اسلامی بودن را برای خود یک ارزش می دانند موافق هستم.
پاسخ:
سلام
در شرایط موجود بحث بر سر یک مسئله ی علمی که ابعاد اجتماعی داره کاری "بس اشتباه" نیست. این "بس اشتباهست"ت و "در نهایت کلا" ت منو کشته.
۱۰ اسفند ۹۲ ، ۰۷:۲۰ مرتضی شایان
درود
یک نکته را هم باید مجددا عرض کنم که منظورم از اینکه "کلا من با دانشگاهی که تکجنسیتی باشد مخالفم"، این نیست که دانشگاه های تکجنسیتی حذف شوند، بلکه این است که دانشگاه های مختلط موجود را تبدیل به تکجنسیتی نکنند، در ضمن تاسیس دانشگاه تکجنسیتی هم مشکلی ندارد و برای افرادی که خواستار تحصیل در این نوع دانشگاه ها هستند مناسب است.
۱۰ اسفند ۹۲ ، ۱۱:۲۰ مرتضی شایان
درود
لطفا شما اول بیان کنید که از 10 موردی که همفکران شما ذکر کرده اند کدام را قبول داری و کدام را نداری؟برای هر کدام دلیل قانع کننده ای بیاورید. کاماکان اینکه موارد 2 تا 10 تقریبا همه در یک باب هستند.
در وهله دوم نوبت شماست که 10 مورد را برای ما ذکر کنید.
همچنین از  همفکر عزیزتان،دوست قدیمی با توجه به استایل مذهبی بودن، انتظار می رفت که حداقل به دلیل تهمت نابجایی که به من در منسوب کردن 10 مورد مذکور به ایشان، زده است عذر خواهی کوچک یا اقرار به این اشباه می کرد. چرا که اگر حرف من اشتباه بود در نظرش که بعد از نظر من گذاشته بود ذکر می کرد.
در ادامه بیان کنید که شما چگونه می خواهید در مورد جامعه دانشگاهی طرحی ارائه کنید و نظر خانواده اصلی یعنی اساتید و دانشجویان را جویا نشوید، مگر دانشگاه حوزه علمیه است که فقط از منظر حوزه این طرح را بررسی کنیم.

در مورد دانشگاه تکجنستی که گفتید اگر خوب است برای همه خوب است و اگر بد است برای همه بد است:
           برای عده ای با تفکرات جنابعالی و دوستان همفکر و متعصبان مذهبی (توهین به کسی نمی کنم) و افرادی که فکر می کنند در دانشگاه مختلط به گناه می افتند و یا افرادی که در نظرات قبل، شما بیان کرده اید می خواهند راحت باشند تا با یکدیگر شوخی کنند و در سر و کله هم بزنند، دانشگاه تکجنسیتی شایسته است و ما برای این افراد دعا می کنیم که واقعا از لحاظ علمی پیشرفت کنند و جزء نخبگان در حیطه همفکران خود گردند. همچنین برای بقیه دانشجویان هم دعا می کنیم.
پس این طور نمی توان استدلال کرد که دانشگاه مختلط بد است.
اقای توکلی  و همفکران ایشان، نه شما کل جامعه دانشگاهی هستید و نه من، هر کدام نظری داریم که این نظر مادامی که توهینی به کسی در ان نشده باشد محترم است. همچنین همه افراد جامعه نه مثل شما فکر می کنند و نه مثل من.
به قول شهید بهشتی اعقاد را نه می توان بر کسی تحمیل کرد و نه می توان انرا به زور از وی گرفت.
اینکه میگویید در زمان ظهور دانشگاه تکجنسیتی است را از کجا دراورده اید؟
از امام زمان پرسیدید یا به آینده رفتید و یا اینکه در روایات ما پیشبینی شده است؟
پس حتما در زمان ظهور هم به قول یک بسیجی مذهبی افراطی دیگر شاهد خانم های بد حجاب که همه انها را جزء فاحشه گران می داند، نیستیم.
ایا واقعا نظر مقام رهبری یعنی اقای خامنئه ای که شما ایشان را بزرگ فهمیده کشور و جامعه اسلامی می دانید این است که دانشگاه ها تکجنسیتی شوند؟
ایا واقعا دغدغه اصلی شما از این کار افزایش کیفیت اموزش است یا اینکه جلوی انجام معصیت در دانشگاه ها را گرفتن؟(که می شود موارد 2 تا 10)
حال بر فرض که این کار هم انجام شد که ان شاءالله انجام نخواهد شد، رشته های موسیقی و تئاتر و سینما که لازمه انها مختلط بودن است را می خواهید چکار کنید؟
حتما این رشته ها هم نباید تدریس شود.
پس حتما بعد از این کار، دیگر اماری از رابطه جنسی نامشروع در دانشجویان مختلط نداریم و امار اعمال قوم لوط(زنان و مردان) که اکنون خیلی خیلی خیلی اندک است، همان مقدار می ماند و یا اینکه صفر می شود؟ (لطفا این دو مورد را انکار نکنید که همه می دانند در این کشور که نام اسلامی بودن را یدک می کشد، به تعداد خیلی خیلی اندک موجود است چه در جامعه عادی و چه در جامعه دانشگاهی)
بهتر است با توجه به شرایط کنونی کشور و جامعه، در مورد چگونگی اینکه اسلامی بودن و اسلامی رفتار کردن را یک ارزش برای دانشجویان و احاد جامعه نماییم، و ایجاد دانشگاه های تکجنسیتی و نه اینکه ریشه دانشگاه مختلط را از بیخ بزنید بحث کنید. 
یک نکته را هم ذکر می کنم: دوست از همفکران شما دیشب گفت با فرض اینکه هیچ مشکلی در کشور نداشته باشیم و دانشگاه ها هم تکجنسیتی شده باشد، و یک استاد زن هم موجود باشد که بر یک موضوع ریاضی کار می کند و علاقه شایان هم ان موضوع برای تحقیقات باشد،شایان حق ندارد که این موضوع را انتخاب کند چرا که باعث اختلاط دو نامحرم می شود. پس باید بر موضوع دیگری که یک استاد راهنمای مرد دارد کار بنماید.
من برای این شخص و کلیه افرادی که اینگونه تفکر می کنند،متاسفم.
تفکر افراطی را در ادرس http://morshayan.blog.ir/post/120 در وبلاگم بخوانید که حرف دیگر این شخص در امروز صبح بود و این همان است که همه خانم های بدحجاب را فاحشه گر میداند.
در پایان مطلبی در این زمینه که بیانگر دیدگاه اصلی من است و یک کاریکاتور، در وبلاگم قرار داده ام.         http://morshayan.blog.ir/post/119
در هر حال، من با تکجنسیتی کردن  دانشگاه های موجود مخالفم. نه شما توانستید مرا قانع کنید و نه من شما را،چون هیچکدام دلایل یکدیگر را کافی نمی دانیم.
لطفا اگر این موارد را پاسخ نمی دهید، ننویسید که بحث را منحرف کرده ای یا داری مغلطه می کنی.
والسلام
پاسخ:
به نام خدا
سلام
ضمن سپاس فراوان از همه دوستانی که در این بحث شرکت کردند و همچنین سپاس از آقای شایان، طی تماس تلفنی که با ایشان برقرار شد، با توجه به اینکه نوشتن در صفحه وب بدون حضور دیگری مناظره و بحث علمی را کمی دشوار می سازد، قرار بر این شد که در ایام نوروز ضمن دید و بازدید سال نو به طور شفاهی به مناظره بپردازیم و ان شاء الله نتیجه را هر چه بود در این وب منتشر کنیم.
موفق باشید

بله!
خوب 100 درصد خیلی بهتر میشه!
اما کو گوش شنوا ؟!!!
مســــــــــــــــئولین فریاد مارو بشنوید!
پاسخ:
به نام خدا
سلام
سپاس فراوان
سلام

در ابتدا که این مطلب را دیدم نظری ندادم تا کمی بیشتر تجربه کنم. حالا که به اصطلاح از آب و گل در امدیم (دانشجوی بوقی نیستیم) متوجه شدم که بهتریت راه در حال حاظر که می شه از آن به عنوان آرام بخش در این موضوغ استفاده کرد این است که:

- از همان ابتدا خود دانشجو انتخاب کند که کلاس تک جنسیتی می خواهد یا مختلط و بعد از این انتخاب دو طرف را جدا نکنیم که به طور مثال یکی برود امام صادق یا الزهرا و آن یکی برود اصفهان یا امیر کبیر. هر دو در یک دانشگاه و در یک دانشکده اما آن هایی که می خواهند جدا باشند در کلاس خودشان و .....

در مورد این که دانشگاه باعث بالا رفتن سطح فرهنگ و فهم مردم می شود که شکی نیست اما باید توجه کرد که دانشگاه تنها راه نیست یعنی خیال نکنیم که کسی که دانشگاه نرفت از آگاهی اجتماعی و انسانیت کسی که دانشگاه رفته برخوردار نیست. شاید کسی راننده آژانس باشد اما انقدر مطالعه دارذ که از دانشجوی علوم سیاسی یا زمین شناسی یا هر علم دیگری بهتر میفهمد که هیچ می تواند آن دانشجو را راهنمایی کند.
خب بالاخره چی شد؟؟ الان حدود 40روز از ایام عید میگذره...
با سلام یه یک ساعت و نیمی نظران رو خوندم متاسفانه چارچوب بندی نمیشه بحث ها در نتیجه نتیجه نهایی نداره و در بسیاری موارد به جدل یا سوء تفاهم یا احساسات و... کشیده میشه. در مجموع من نظر روشن و قطعی در رابطه با این مساله ندارم هرچند که مدتی طرفدار یکی از این دو طرح (تک جنسیتی یا دو جنسیتی) بودم. بشخصه دلم میخواد یه جایی یه بحثی بدور از تعصب سیاسی یا شخصی یا ....، بدور از افراطیگری یا تفریطگرایی یا باصطلاح امروز اعتداااالگرایی!! و... ، بدور از سیاستزدگی، بدور از احساسات گرایی، با تعقل،منطقی و بخصوص بخصوص در یک چارچوب تعریف شده و پیچیده در استدلال بین دو تفکر موجود بشود و به نتیجه ای منتهی شود لا اقل یک نتیجه نسبی! لازم نیست یکی از دو طرف کاملا تسلیم طرف دیگر بشه! لازم نیست یک طرف پیروز بشه بلکه اساسا این تفکر اشتباهه. حتی در این گفتگو بدنبال توافق و تراضی دو طیف هم نباید باشیم بلکه باید هر دو طرف ابتدا تعریفی از آن جامعه دانشگاهی آرمانی و نقطه مقابل آن و راههای رسیدن آن و دلایل خود بر هر یک ارائه دهند و آنگاه در چارچوب و مسیر مشخص محدود و تعریف شده ای به نقد دیدگاههی یکدیگر - انجا که نقدی لازم می بینند- جهت رسیدن به آرمان مد نظر هر دو طیف بپردازند.
نکته مهم دیگر اینکه دو طیف باید قبل از هرچیز به مشترکاتی بین یکدیگر برسند و به قول -دوست قدیم- مبنا و شالوده ای مورد قبول یکدیگر (اصول موضوعه) بچینند... آنگاه پس از تعریف از جامعه ایده ال و ارمانی و راهها و مسیر تحقق ان بطور اجمالی و بدون هرگونه حاشیه و مختصر و مفید به چیدن بنا بر همان مبنای مشترک یکدیگر بپردازند....

و ای کاش این کار انجام میشد...
و ای کاش خودمان برای تحقق ای کاش ها دست بکار می شدیم....
با سلام
کنجکاو جان
اولا که اینجانب در نوروز در مشهد و تهران بودم و دوما به دلیل مشغله فراوان درسی که ناشی از اخذ واحد با دانشجویان دوره دکتری است، تمام تلاش خود را بر درس هایم متمرکز کرده ام.
حالا خودت می نوشتی که نظرت چیه اقا یا خانم کنجکاو!!!!!!!!!!!!!
۲۱ ارديبهشت ۹۳ ، ۰۲:۰۵ آ سد علی آقا!!
راستی!
از این قبیل بحث ها (یعنی حول این موضوع) زیاد توی انجمنها مطرح میشه یه نمونه طویلش توی این انجمن:
http://azadiandisheh.ir/showthread.php?tid=2395
بحث درازی شده 21صفحه یعنی 210 پست! ولی بد نیست بعضی صفحاتش رو یه نگاهی بندازید  یا حتی توی اون بحث شرکت کنید هرچند که ان بحث متعلق به حدود 1سال و نیم پیشه! و در حال حاضر هم رونق انجمن مذکور کم شده...

البته متاسفانه نوع و روند بحث در انجا هم مطلوب نیست...
جناب دوست قدیمی یه کم داشتن روش بحث رو مطلوب و منطقی (با چارچوب) میکردن ولی متاسفانه زیاد استقبال نشده و ایشون هم کنار کشیدن ظاهرا یا... .
یا حق
۰۲ تیر ۹۴ ، ۱۰:۰۱ مصطفی کیوانی
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است

متاسفم برات واقعا ...

شهید مطهری گفته تقوق باید ستیز باشه نه پرهیز . شماها و امثال شما نوع تقوق تازه اگرم باشه از نوع پرهیزه . برو کتابای این شهید بزرگوار رو بخون . توصیه میکنم حتما بخونی . ببینم یعنی اینقدر از خودتون شک دارید که اگر با خواهران حدیثی هم بشینی خودتو جهنمی می کنی؟ میدونی چه توهینی به همین خواهرانی که اسم خواهر روشون گذاشتی کردی؟ **** *** ****** ** ** **** ** *** ** ****

پاسخ:
با تأسف خوردن و توهین کردن چیزی درست نمیشه. اگه منم به تو توهین کنم میشم یکی مثل خودت.
اما در مورد تقوای ستیز، کجا شهید مطهری گفته اند باید انسان فقط تقوای ستیز داشته باشه و نه تقوای پرهیز؟! هر دو لازمه.
رفیق تفکیک جنسیتی به هیچ وجه خوب نیست منم چهار سال تو دانشگاه تفکیک قم درس خوندم
چون از نظر علمی باعث نشه از بسیاری از منابع به صورت مشترک استفاده بشه
یه مثال میزنم : فرض کن یه کلاس داریم ک ۴۰ نفر گنجایش داره و ما ۱۵ پسر داریم و ۱۵ دختر حالا اگه بخایم کلاس تفکیک برگزار کنیم مجبوریم دو بار استادتو بیاریم سر کلاس تا به ۱۵ نفر درس بده در صورتی ک همون کلاس میتونست با ۳۰ نفر به صورت مشترک برگزار بشه
این قضیه یه معادله منطقی سادست
با تشکر
پاسخ:
سپاس از ارسال نظر
درسته که هزینه بالاتر میره اما کیفیت هم چه بسا به همون اندازه بالاتر بره. من به کیفیت می اندیشم.
۱۸ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۰:۴۷ دانشجوی دانشکده قم
سلام با عکستون خاطرات زیبای اساتید رو زنده کردید...
استاد صیاف زاده بزرگوارمون که تمام کلاسش خاطره و‌به یاد موندنی بود و‌با دیدن عکسشون صدا و تمام لحظات درس روش تدریس تداعی خاطر شد....استاد زاهدی....آقای جوازان و ... 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">